İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Uluslararası KBRN Kongresi’ne Türkiye Ev Sahipliği Yaptı 07 Aralık 2017

 AFAD’ın öncülüğünde, yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık 700 ilgili kamu ve özel sektör temsilcisini bir araya getiren "Uluslararası KBRN Kongresi 2017" bugün düzenlenen KBRN tatbikatı ve kapanış töreni ile sona erdi.

  AFAD yerleşkesinde düzenlenen Kimyasal, Biyolojik, Radyasyon ve Nükleer Tehlikeli Maddeler (KBRN) tatbikatta senaryo gereği; merdiven altı bir üretim tesisinde illegal kimyasal üreten kişi, kişisel korunma ekipmanını doğru kullanmadığı için maddeden etkilendi ve tesisten yaklaşık 20 metre uzakta yere düştü.

 Görgü tanıklarınca bilgi verilmesi üzerine AFAD ekipleri özel kıyafetleriyle olay yerine geldi. Tatbikatta keşif tespit, yaralıya ilk müdahale, kazazede temizlenmesi, numune alma ve personel temizlenmesi işlemleri detaylı bir şekilde icra edildi.

 "Tatbikatlar eksiklerimizi görme ve yenilenme imkanı sağlıyor"

 AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, tatbikat sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, 81 il müdürlüğünde görev yapan arama kurtarma teknisyenlerinin bir bölümünün KBRN konusunda özel eğitim aldıklarını belirtti.

 Güllüoğlu, Ankara'daki tatbikatta kullanılan ekipmanların tüm il müdürlüklerinde olduğunu dile getirdi.

Suriye'de İdlib'e bağlı Han Şeyhun beldesine Nisan'da yapılan kimyasal saldırının ardından sınır bölgesine gittiklerini hatırlatan Güllüoğlu, "Sıcak alan olmasa da sınırımızdan itibaren AFAD ekipleri olarak tatbikatta yapılanların bir benzerini orada gerçekleştirdik. Bu gibi tatbikatlar, hem kendi eksiklerimizi görme hem de yenilenme fırsatı veriyor." diye konuştu.

 KBRN alanındaki güncel gelişmeler ve yeni teknolojiler tartışıldı

Ulusal ve uluslararası düzeyde değerli konuşmacıların ve katılımcıların bilgi ve tecrübelerini paylaştığı Uluslararası KBRN Kongresi, ülkemizde afet ve acil durumların koordinasyonundan sorumlu kurum olan T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından alanında uzman kişilerin ve akademisyenlerin katkılarıyla 5-7 Aralık tarihlerinde Ankara’da düzenlendi.

KBRN alanındaki güncel gelişmelerin, bilimsel çalışmaların ve yeni teknolojilerin tüm boyutlarıyla tartışıldığı kongrede, KBRN gerçeği konusunda toplumsal farkındalığın arttırılması ile bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılması da amaçlandı.

İlgili Haberler