İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD’a İnsani Yardım Ödülü 11 Aralık 2017

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İnsan Hakları Günü etkinliği’nde AFAD Başkanı Sn. Mehmet Güllüoğlu'na “İnsani Yardım Ödülü”nü verdi.

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığınca Ankara’da düzenlenen "Dünya İnsan Hakları Günü" etkinliğinde bir konuşma yapan Cunhurbaşkanımız Sn. Erdoğan, Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta yaşanan insani dramlar karşısındaki duruşunun başlı başına bir insan hakları efsanesi olduğuna vurgu yaptı. Sn. Erdoğan, daha önce birinci ve ikinci Körfez Savaşları döneminde Irak'tan gelen yüz binlerce kişiye, Türkiye'nin sorgusuz sualsiz kapılarını açtığını, durum normale dönene kadar sahip çıktığını hatırlattı.

Sn. Erdoğan, Suriye'de son 7 yıldır kesintisiz süren kriz döneminde Türkiye sınırlarına gelen herkese kucak açıldığını söyledi.

Milyonlarca kişinin bir kısmının kurulan kamplarda diğer kısmının da şehirlerde misafir edildiğini anlatan Erdoğan, bu durumda yaklaşık 3,5 milyon kişi bulunduğunu belirtti.

Erdoğan, "Halen Suriyeli ve Iraklı bu 3,5 milyona yakın sığınmacı ülkemizde hayatını sürdürüyor. Var mı dünyada örneği? Yok. Ama Türkiye bunu yaptı. Bugün Türkiye, dünyada sınırları içinde en çok mülteci barındıran ülke durumundadır. Canını, namusunu, geleceğini kurtarmak için kapımıza gelen herkesin başımızın üzerinde yeri vardır. Rabbim kimseyi evinden, yurdundan, özgürlüğünden etmesin." diye konuştu.

"Bizim herkese kapımız da kalbimiz de açıktır"
Anadolu'nun bir göçmenler diyarı olduğunu, asırlar boyunca doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden her istikametten bu coğrafyaya akın akın insanlar geldiğini anımsatan Sn. Erdoğan, başı dara düşen herkesin inancına, kökenine, meşrebine bakılmaksızın bu topraklarda kendine yer bulduğunu, gelecek kurma imkanı elde ettiğini söyledi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bugün her kim Suriye'den, Irak'tan, Kuzey Afrika'dan veya bir başka bölgeden gelenlere kem gözle bakıyorsa geçmişinden, tarihinden bihaber demektir. Bu kişilerin birkaç kuşak gerisine gidersek onlarda da bir muhacirlik bulacağımızdan ben eminim.
Kimsenin mazlumları, mağdurları niçin ülkemizde barındırdığımızı sorgulamaya hakkı yoktur. Bu ülkeye, bu millete ihanet içerisinde girmemiş olması şartıyla bizim herkese kapımız da kalbimiz de açıktır, açık olmaya devam edecek.”

İnsan Hakları Günü Etkinliğine, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Sn. Recep Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Fatma Betül Sayan Kaya ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından ödül töreni düzenlendi.
"İnsani Yardım" ödülü AFAD Başkanı Sn. Mehmet Güllüoğlu'na Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan tarafından verildi.

Elektrik teline kanadı takılan kuşu kurtarmak isterken akıma kapılan ve ellerini kaybeden çoban Ramazan Taşdemir, "Merhamet" ödülünü kazandı. Tedavisi devam eden Taşdemir'in ödülünü babası Mehmet Taşdemir aldı.

"Sabır" ödülü ise, 1995 yılında Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan ancak başı örtülü olduğu için o gün ödülünü alamayan Tevhide Kütük Güneri'ye verildi.

İlgili Haberler