İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

KBRN Olaylarının Tarihçesi

M.Ö. 190

Kartacalı general Hannibal’ın Bergamalı düşman gemilerini alt etmek için yılan zehiri kullandığı iddia edilmektedir.

M.S.1346

1346 yılında Kefe kuşatmasında Tatarlar salgın oluşturmak için vebadan ölmüş insan cesetlerini mancınıkla şehrin içine atmışlardır.

M.S.1756-63

İngilizler çiçek virüsü bulaştırılmış battaniyeleri Kızılderililere dağıtarak bir salgın oluşturmuşlardır. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1. Dünya Savaşı

1914-1918

Almanlar müttefiklerinin at ve sığırlarına gizlice şarbon ve ruam hastalıklarını bulaştırmıştır.  Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1914-1918

1.Dünya Savaşı’nda Klor, Fosgen, Siyanür ve Hardal gibi kimyasal savaş ajanlarının kullanımı yaklaşık 90.000 kişinin ölümüne neden oldu. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1915

Almanların Ruslara karşı bu tarihte veba kullandıklarına ve İtalya’ya karşı kolera kullanma girişimde bulunduklarına dair raporlar mevcuttur. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilrsiniz.

1915

Alman Ordusu Belçika’nın Ypres kentine 168 ton Klor gazı ile saldırdı. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

2. Dünya Savaşı

1932-1945

Japonya, 731. Birim adı verilen birimde biyolojik silah araştırmaları gerçekleştirerek on binin üstünde savaş esirinin ölmesine sebep olmuştur. Japonya deneylerine Çin halkına karşı kullandığı biyolojik ajanlarla devam etmiş ve en az 11 Çin şehrine yaptığı biyolojik saldırılarla on binlerce insanın ölümüne sebep olmuştur. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1939-1945

2.Dünya Savaşı sırasında gaz odalarında Zyklon-B maddesi kullanıldı. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1945

Hiroşima ve Nagasaki şehirlerine atılan atom bombaları 250.000’den fazla kişinin ölümüne ve milyonlarca insanın etkilenmesine sebep oldu. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1945 ve sonrası

1957

Kyshtym kazası, nükleer atıkların depolandığı ve işlendiği tesiste meydana gelmiştir. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1979

Sovyetler Birliği'nin biyolojik silah üretme çalışmaları yürüttüğü bir askeri üsten şarbon sporları kazara havaya karışarak etrafa yayılmış ve 68 kişinin ölümüne sebep olmuştur.  Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1979

Three Mile Adası’nda nükleer reaktörün bir ünitesinde çekirdek erimesi nedeniyle radyasyon sızıntısı meydana geldi. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1980

İran-Irak Savaşı sırasında Halepçe’deki Kürt azınlıklar kimyasal savaş ajanı kullanımı ile katledildi. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1984

Rajneeshe mezhebine ait teröristler Oregon’da restoranlarda salata barlarına Salmonella typhimurium bulaştırmışlardır. Olayda 751 kişide bağırsak enfeksiyonu oluşmuştur. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1984

Hindistan’ın Bhopal kentinde böcek ilacı üretimi yapan bir fabrikada meydana gelen kazada çevreye 40 ton metil izosiyanat yayılması sonucu binlerce kişi hayatını kaybetti.  Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1986

Ukrayna’nın Çernobil bölgesindeki bir nükleer güç reaktöründe meydana gelen kaza sebebiyle çevreye yüksek miktarda radyoaktivite sızıntısı oldu.  Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

1987

Brezilya’nın Goiana bölgesinde meydana gelen radyolojik kaza 4 kişinin ölümüne neden oldu.

1994-1995

Japonya’nın Matsumoto şehrinde ve Tokyo metrosunda gerçekleştirilen Sarin gazı saldırısı toplamda 19 kişinin ölümüne ve binlerce kişinin yaralanmasına neden oldu.  Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

2000

Çin’de kayıp Kobalt-60 kaynağı iki kişinin ölümüne neden oldu.

2001

ABD'de 11 Eylül saldırılarını takip eden haftalarda değişik kurumlara gönderilen şarbonlu postalar toplamda 22 kişinin enfekte olmasına ve 5 kişinin de ölümüne sebep olmuştur. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

2011

Japonya’da yaşanan 9 büyüklüğündeki Töhoku depremi ve tsunami sonrasında Fukuşima bölgesinde nükleer santralde meydana gelen kaza, çevreye yüksek miktarda radyasyon yayılmasına neden oldu.  Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.

2013

Suriye’de Ağustos ayında gerçekleştirilen kimyasal silah saldırıları içlerinde kadın ve çocukların da bulunduğu 1000’den fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Detaylı Bilgiyi Buradan Okuyabilirsiniz.