İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Sakarya Birliğimiz de INSARAG Sertifikasını Kazandı 15 Aralık 2017

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), BM Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu’ndan (INSARAG) aldığı yetkiyle, AFAD arama kurtarma birliklerinin akreditasyon çalışmalarına devam ediyor.

 Göreve sevklerinden itibaren afet ve acil durum mahallinde arama kurtarma ekiplerinin kendi içinde ve ekip dışında yerli ve yabancı diğer ekipler arasındaki işbirliği ve koordinasyon kapasiteleri ile ani gelişen olaylar karşısında verilen reflekslerin test edildiği sınavın sonunda başarılı olan arama ve kurtarma birliklerimize Ulusal INSARAG Sertifikası veriliyor.

 Uluslararası Ağır Arama Kurtarma Ekibi unvanına sahip olan AFAD İstanbul ve AFAD Ankara’dan sonra, INSARAG’dan alınan yetki çerçevesinde, AFAD Erzurum ve AFAD İzmir Ulusal INSARAG sertifikası almaya hak kazanmıştı.

 12-14 Aralık tarihlerinde ise, Sakarya Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliği girdiği sınavın sonunda bu sertifikayı almaya hak kazandı.

 12 Aralık 2017 tarihinde evrak ve doküman kontrolü ile başlayan, 13 Aralık 2017 tarihinde saat 07.00’da meydana gelen depremin simüle edildiği alarm ile alana taşınan, birliğin kamp alanına intikali, enkaz alanlarında kontrol, arama kurtarma faaliyetleri ile devam eden sınav 14 Aralık 2017 tarihi 05.25’de sona erdi.

 Sakarya Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliği’nin, başka bir şehrimize hava yolu ile intikali kapsamında gerekli dokümanın hazırlanmasında, yerel yetkililer tarafından kendilerine tahsis edilen bölgede kurdukları operasyon merkezi ve kamp alanının yanısıra enkaz alanında göstermiş oldukları başarılı çalışmalar sonucunda Ulusal INSARAG Akreditasyon Belgesini almaya hak hazandı.

 INSARAG Nedir?

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG), üye ülkelerin resmi afet müdahale kurumları ile arama kurtarma çalışmalarında yer alan sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu ağdır. INSARAG ağı, ihtiyaç olan bölgelere üyelerinin hızla ulaşmalarını ve verimli bir çalışma gerçekleştirmeleri için gereken koordinasyonu sağlıyor.

 INSARAG, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) Cenevre’deki Acil Hizmetler Bölümü'ne (ESB) bağlıdır.

 Arama kurtarma ekipleri, yapılan sınavlar ile INSARAG standartlarına göre ‘ağır arama kurtarma ekibi’ ve ‘orta ölçekli arama kurtarma ekibi’ olarak sınıflandırılıyor. Üyelik kriterleri ile ekiplerin sınıflarını belirleyen yeterlilik, teçhizat gibi spesifik kriterler yayımlanan kılavuzlarda yer alıyor.

 INSARAG'ın Afrika, Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde 32, Amerika bölgesinde 7, Asya ve Pasifik bölgesinde 12 olmak üzere toplam 51 ülkeden en az 7369 personel ile 81 üyesi bulunuyor.

 INSARAG Bölge Lideri: Türkiye

Türkiye, BM INSARAG Afrika - Avrupa - Ortadoğu 2017 yılı bölgesel liderliğini Hollanda'dan devralmıştı.

 Türkiye'nin dönem başkanlığı ile AFAD: Afrika, Avrupa ve Ortadoğu'da yaşanabilecek afetlerde, afet eğitimlerinde ve uluslararası saha tatbikatlarında liderlik görevini yürütecek. Aynı zamanda, arama kurtarma alanında yeterli kapasiteye ulaşamamış pek çok ülkeye de tecrübe aktarımında bulunacak.

 

 

İlgili Haberler