İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Nükleer Santral ve Tesis Kazaları

Nükleer Santrallerle ilgili Olaylar

Nükleer güç santralleri, nükleer fisyondan üretilen ısı enerjisini elektrik enerjisine çevirmek için kullanır.  İnşası ve operasyonu detaylı şekilde takip edilen bu tesislerde kazalara karşı hazırlıklı olunmalıdır. Olası bir kaza nükleer santral yakınında yaşayan halkın sağlığını ve güvenliğini tehdit edebilecek boyutlarda radyasyona sebep olabilir.

Nükleer santraldeki kaza sonucu potansiyel tehlike radyasyona maruz kalmaktır. Bu maruziyet radyoaktif maddenin santralden çevreye yayılmasından kaynaklanabilir. Bu yayılım, genellikle radyoaktif gaz ve parçacık bulutları ile karakterize edilir. En büyük tehdit radyasyon bulutunun civarındaki insanların vücutlarının maruz kaldığı radyasyondur. Bu maruziyet buluttaki veya yerde depolanan radyoaktif parçacıklardan kaynaklanabilir, aynı şekilde radyoaktif maddeler solunabilir ve besinlere karışmış olanlar tüketilebilir.

Nükleer Santrallerle ilgili olayların görülme sıklığı ve olasılığı radyolojik olaylardan çok daha düşüktür. Fakat etkileri çok daha büyük coğrafyada görülebilir.