İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Giriş

2011 yılı Ağustos ayı içerinde başta Somali ve diğer Doğu Afrika ülkelerinde yaşanan kuraklık ve buna bağlı olarak baş gösteren kıtlık ve susuzluk sebebiyle yaşananlara Türkiye kayıtsız kalmadı. Başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Somali’de yaşanan sıkıntıları ve bölge halkının karşılaştığı, açlık, salgın hastalıklara bağlı ölümleri sürekli gündeminde tutarak dünya kamuoyunun dikkatinin bölgeye yönelmesini sağladı.

somaliBaşbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Başbakan Yardımcıları Sayın Beşir ATALAY ve Sayın Bekir BOZDAĞ’ın talimatlarıyla Başkanlığımız başta Genel Kurmay Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinayon Ajansı Başkanlığı ve Türk Kızılayı olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla gerçekleştirdiği başarılı koordinasyon sonucu insani yardım malzemelerinin ve görevli personelin bölgeye ulaştırılmasını sağladı.

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN beraberindeki bakanlarıyla bölgeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu ve Somali halkına desteğini gösterdi. Başkanımız Dr. Fuat OKTAY ise gerçekleştirdiği Somali ziyaretiyle Başkanlığımızın çalışmalarını yerinde inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.