İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Giriş

 

Van için Hep Birlikte Çalıştık...

Bir bütün olarak; Devlet, STK, özel sektör, vatandaşlar bir afet anında yapılması gerekli olan tüm eylemleri büyük bir koordinasyon, işbirliği ve dayanışma ruhu ile yerine getirmiştir. Depremle birlikte; bakanlık, kurum ve kuruluşlarımız ile gönüllü kuruluşlarımız üzerlerine düşen görevleri hakkıyla yerine getirmişler ve ellerinden gelen yardımın azamisini ortaya koymuştur.

VanGiris1

VanGiris2

Hepimiz Tek Yumruk Olduk...

Sahada görev yapan tüm kurum ve kuruluşlarımız ile her kesimden insanımız; sadece resmi bir görev anlayışı ile değil, toplumumuzun dayanışma ve yardımlaşma geleneğinin verdiği motivasyon ve ruhla üstün gayret göstermiştir ve göstermeye de devam etmektedir. Milletimiz de büyük bir yardımlaşma ve dayanışma örneği göstererek Vanlı kardeşlerimizin yardımına koşmuş, tüm Türkiye, Van ve Vanlı kardeşlerimiz için seferber olmuştur.

Yaralar Hızla Sarıldı...

Van Merkez’de 31, Erciş’te 4 olmak üzere toplamda 35 adet kurulan konteynerkentlere 175 bin vatandaşımız yerleştirildi. Bu sayı 50 şehir merkezimizin nüfusundan daha fazladır. 2 oda, banyo, mutfak ve tuvaletten oluşan 21m2' lik yaşam konteynerlerinde Vanlı vatandaşlarımıza kalıcımkonutlarına kavuşana kadar mümkün olan en iyi imkanlar sunulmuştur.

VanGiris3

VanGiris4

Güzel Van'ımızı Eskisinden Daha Güzel Bir Şekilde Yeniden İnşa Etmek Temel Gayemizdi... Başardık

İlgili kurum ve kuruluşlarımızın seferberliğinde, depremzede vatandaşlarımızı en kısa sürede kalıcı konutlarına yerleştirmek, iktisadi anlamda olumsuz etkilenen Van’da ticari hayatı yeniden canlandıracak hamleleri ivedilikle atmak, yıkılan, zarar gören işyerlerinin ve ticaret merkezlerinin inşasını en kısa sürede tamamlamak, ekonomik anlamda sıkıntıya düşen çiftçimizi, esnafımızı kredilendirmek, kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda örnek teşkil edecek bir Van’ı tekrar ayağa kaldırmak gibi başlıca hedeflerimizi birer birer gerçekleştirdik.

VanGiris5Söz Verdiğimiz Gibi...

Depremin birinci yılı dolmadan kalıcı konutların teslimine başlandı. Depremin yıldönümü olan 23 Ekim 2012 tarihi itibariye Van Merkez ve Erciş’te yapılan toplam 15.341 konut tamamlanarak, kuraları çekildi ve hak sahiplerine teslim edildi. İhalesi yapılan ilave 2.148 konut daha önümüzdeki dönemde tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecektir.

“Depremlerle ağır yıkıma uğrayan, ülkemizin en eşsiz yörelerinden Van’ı eskisinden çok daha güzel kılmak amacıyla yürüttüğümüz faaliyetlerdeki destek ve güvenleri için Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL'e, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'a, Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir ATALAY’a, Başkanı olduğum Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile koordineli şekilde çalışan Van Valimiz Sayın Münir KARALOĞLU ve ekibine, TOKİ Başkanı A. Haluk KARABEL ve personeline, Başkanlığımızda mesai mevhumu gözetmeksizin çalışan tüm arkadaşlarıma, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerimize tüm bakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarımızın yanı sıra; özel sektöre ve başta Kızılayımız olmak üzere işbirliğini esirgemeyen tüm sivil toplum kuruluşlarımıza, bizleri yalnız bırakmayan uluslararası topluma, Van'lı kardeşlerimize ve Tüm Türkiye'ye teşekkürü bir borç bilirim.”

Dr. Fuat OKTAY
AFAD Başkanı