İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Çadırkentler / Konteynerkentler

Cadirkent1Van Merkez ve Erciş İlçesinde 13 Adet Çadırkent Kurulmuştur

Van Merkez’de ve Erciş’te 13 adet çadırkent kurulmuştur. Oluşturulan bu çadırkentlerde yaklaşık 25 bin depremzede vatandaşımız barındırılmıştır. Çadırkentlerde sıcak yemek, sıcak su, tuvalet ve duş imkanları, sosyal mekanlar, okul öncesi eğitim, sağlık, dini ve psikolojik destek hizmetleri sunulmuştur. Erciş’te 15 Ocak 2012 ve Van Merkez’de 15 Şubat 2012 tarihi itibariyle tüm çadırkentler kapatılmış ve vatandaşlarımız konterynerkentlere yerleştirilmiştir. Kızılay vatandaşların iade ettiği çadırları toplayıp, depolamıştır.

Başka İllere Nakledilen Vatandaşlarımız
Valiliklerde oluşturulan bürolar vasıtasıyla 35 bin aşkın depremzede vatandaşımız, deprem bölgesinden nakledilerek, kamu tesislerine yerleştirilmiş olup, ihtiyaçları devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Kendi imkanları ile çeşitli illerimize giden depremzede vatandaşlarımızdan ilgili Valiliklere müracaat sonucu, barınma hizmeti verilenlerle birlikte bu rakam 50 bini aşmıştır.
 
Cadirkent21.300 m2’lik Alanda 30 Kişilik Bir Ekip ile Hizmet Veren Bir Giyim Market Oluşturulmuştur
 
Depremzede vatandaşlarımıza gelen yardımların daha koordineli ve düzenli bir şekilde dağıtılması amacıyla, 1.300 m²’lik alanda 30 kişilik bir ekip ile hizmet veren bir giyim market oluşturulmuştur. Çadırkentler başta olmak üzere, yaklaşık 6 bin ailenin 43 binden fazla ferdi giyim ihtiyacını buradan karşılamıştır.
 
Konteynerkentler
Vatandaşlarımızın kışı rahat ve sıcak bir ortamda geçirebilmeleri için 420 milyon TL tutarında, yaklaşık 30 bin yaşam konteyner alımı gerçekleştirilmiştir.
 
 
Geçici Barınma
    Adet Nüfus
VAN (MERKEZ) Konteyner 24.014 147.319
VAN (ERCİŞ) Konteyner 5.472 27.751
Toplam 29.486 175.070
Cadirkent3Erciş’te 4 Van Merkez’de 31 olmak üzere toplam 35 konteynerkent kurulmuş ve vatandaşlarımız buralara yerleştirilmiştir. 2 oda, banyo, mutfak ve tuvaletten oluşan 21m²’lik yaşam konteynerlerinde 175 bin vatandaşımız barındırılmıştır.

Konteynerkentlerdeki vatandaşlarımızın tüm temel ihtiyaçları karşılanmıştır. Altyapısı devletimiz tarafından yapılan konteynerkentlerdeki vatandaşlarımıza, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçları da ücretsiz sunulmuştur. Van Depreminden sonra çadırkent ve konteynerkentte yaşayan depremzedelere ait yaklaşık 150 milyon TL tutarındaki elektrik faturası AFAD tarafından ödenmiştir. Van Merkez’de kurulan konteynerkentlere Van Valiliği’nce battaniye, yatak, gıda kolisi ve mutfak seti dağıtımı yapılmıştır.