İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Hasar Tespit Çalışmaları

HasarTespit1Enkaz Kaldırma, Hasar Tespit ve Hak Sahipliği

Yapılan değerlendirmeler çerçevesinde; AFAD tarafından Van İli ve köyleri ile Erciş İlçesi ve köyleri için “Genel Hayata Etkililik” kararı alınmıştır. Bu kararla, afetzede vatandaşlarımıza ilgili mevzuattan doğan yardım ve kolaylıklar sağlanmıştır.

Enkaz Kaldırma...

-İlk etapta tehlike arz eden binalar yıkılmıştır.

-Van ve Erciş’te acil yıkımı gereken veya enkaz durumundaki 600’den fazla binada yıkım çalışmaları tamamlanmıştır.

-Köylerde muvafakat veren vatandaşlarımızın enkazları kaldırılmıştır

 

HasarTespit2Van Hasar Tespit Çalışmaları ile İlgili Olarak;

Depremin meydana geldiği 23 Ekim 2011 tarihinden hemen sonra başlatılan hasar tespit çalışmaları yaklaşık 4 ay boyunca kesintisiz olarak devam etmiştir.

Bu çalışmalar sırasında; çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, Mühendis ve Mimar Odaları ve Üniversitelerden 1.000’i aşkın inşaat mühendisi ve mimar görev almıştır.

Van genelinde 200.000’den fazla konut, işyeri ve ahır tek tek dışarıdan ve içlerine girmek suretiyle incelenerek, hasar tespit işlemi gerçekleştirilmiş ve bu tespitler kayıt altına alınmıştır.

Erciş Merkez’de İTÜ, Van Merkez’de ise Yıldız Teknik Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi, orta hasarlı binalarda bilimsel incelemeler ve güçlendirilip güçlendirilmeyeceğine yönelik karot vb. çalışmaları yapmaktadır.

HasarTespit3Van Depremi Hak Sahipliği ve Borçlandırma Çalışmaları

Van Merkez’e bağlı köyler ve Erciş köylerindeki afetzede ailelerin borçlandırma yapmaları için ilan edilen yasal süre 25 Ocak 2012 tarihinde başlamış, 24 Mart 2012 tarihinde sona ermiştir. Van Erciş Merkez mahallelerindeki afetzede ailelerin borçlandırma yapmaları için ilan edilen yasal süre 2 Nisan 2012 tarihinde başlamış olup, 31 Mayıs 2012 tarihinde sona ermiştir.

Van Merkeze bağlı 30 mahalle, 2 Belde, Edremit Merkez, Edremit Çiçekli Beldesi ve Edremit köylerindeki afetzedelerin müracaatı; 30 Nisan 2012 tarihinde başlamış 28 Haziran 2012 tarihinde sona ermiştir. Valiliğin talebi Başkanlığımızın Onayı ile 15 günlük ek süre verilmiş bu sürede 19 Temmuz 2012 tarihinde sona ermiştir. Bu süreler içerisinde, Van Merkez Mahallelerinden; Ağır ve orta hasarlı konut, işyeri ve ahır için 33.663 afetzedenin talep ve taahhütnamesi alınmış borçlandırmaları yapılmıştır. Alınan talep ve taahhütnameler Mahalli Hak sahipliği İnceleme Komisyonunca incelenmiş, hak sahibi kabul edilenler ve edilmeyenler belirlenmiştir.

Erciş Merkezde hak sahibi kabul edilen ve edilmeyenler için 30 Temmuz 2012 tarihinde ilana çıkılmış 14 Ağustos 2012 tarihinde sona ermiştir. İtiraz sonucu hak sahibi sayısı 350 artışla 2.377 olmuştur. Van Merkez, Bostaniçi, Erçek, Edremit Merkez, Edremit köyleri ve Çiçekli Beldesinden hak sahibi kabul edilen ve edilmeyenlerin ilanı 15 Ağustos 2012 tarihinde başlamış 29 Ağustos 2012 tarihinde sona ermiştir. Hak sahibi sayısı 9.161’dir.