İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Afyon’a INSARAG Sertifikası 22 Aralık 2017

 

AFAD, ülkemiz içerisindeki arama ve kurtarma ekiplerinin ulusal olarak akredite edilmesi amacıyla BM Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG), tarafından verilen yetki çerçevesinde, AFAD arama kurtarma birliklerinin akreditasyon çalışmaları devam ediyor.

 

Göreve sevklerinden itibaren afet ve acil durum mahallinde arama kurtarma ekiplerinin kendi içinde ve ekip dışında yerli ve yabancı diğer ekipler arasındaki işbirliği ve koordinasyon kapasiteleri ile ani gelişen olaylar karşısında verilen reflekslerin test edildiği sınavın sonunda başarılı olan arama ve kurtarma birliklerimize Ulusal INSARAG Sertifikası veriliyor.

 

19 Aralık 2017 tarihinde başlayan tatbikat, Akdeniz Bölgesinde meydana gelen depremin ardından birliğin bölgeye havayolu ile intikali, kamp alanı ve operasyon merkezi oluşturulması, yerel yöneticiler ile irtibatı, afet bölgesinde yapılan arama ve kurtarma çalışmaları ile bu çalışmalar sırasında yapılması gereken planlama ve uyulması gereken emniyet ve güvenlik aşamaları simule edildi ve 21 Aralık 2017 tarihinde sabah 05.20 de sona erdi.

 

Tatbikat esnasında aşırı efor ve soğuktan kaynaklı 2 personel rahatsızlandı; ilk müdahaleleri tatbikatın sonuna kadar takımlarla birlikte tüm çalışmalara katılan UMKE ekipleri tarafından yapıldı.

 

Afyonkarahisar Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliği, 19-21 Aralık 2017 tarihleri arasında girdiği sınavın sonunda bu sertifikayı almaya hak kazandı.

 

AFAD Afyon, İzmir, Erzurum, Sakarya Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliklerimizden sonra AFAD tarafından ulusal olarak akredite edilen dördüncü birliğimiz oldu.

 

INSARAG Nedir?

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG), üye ülkelerin resmi afet müdahale kurumları ile arama kurtarma çalışmalarında yer alan sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu ağdır. INSARAG ağı, ihtiyaç olan bölgelere üyelerinin hızla ulaşmalarını ve verimli bir çalışma gerçekleştirmeleri için gereken koordinasyonu sağlıyor.

 

INSARAG, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) Cenevre’deki Acil Hizmetler Bölümü'ne (ESB) bağlıdır.

 

Arama kurtarma ekipleri, yapılan sınavlar ile INSARAG standartlarına göre ‘ağır arama kurtarma ekibi’ ve ‘orta ölçekli arama kurtarma ekibi’ olarak sınıflandırılıyor. Üyelik kriterleri ile ekiplerin sınıflarını belirleyen yeterlilik, teçhizat gibi spesifik kriterler yayımlanan kılavuzlarda yer alıyor.

 

INSARAG'ın Afrika, Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde 32, Amerika bölgesinde 7, Asya ve Pasifik bölgesinde 12 olmak üzere toplam 51 ülkeden en az 7369 personel ile 81 üyesi bulunuyor.

İlgili Haberler