İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Yemen Halkına Giden ‘Şefkat Gemisi’ Süveyş Kanalını Aştı 17 Şubat 2016

YEMEN HALKINA GİDEN ‘ŞEFKAT GEMİSİ’ SÜVEYŞ KANALINI AŞTI

İç savaşın yerinden ettiği 1 milyon 600 bini aşkın Yemenliye insani yardım götüren ‘Şefkat Gemisi’ Süveyş kanalını geçti. Türkiye’nin Başbakanlık AFAD koordinasyonunda yola çıkardığı ‘Şefkat Gemisi’, 21 Şubat’ta Aden Limanı’na ulaşacak. ‘Şefkat Gemisi’, Yemen’e yardımların 4. etabı olan 5.400 ton insani yardımı taşıyor. Geminin 2016 sonbaharında, Sn. Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla, Yemen’e 5. etap yardımı da götürmesi planlanıyor.

17 Şubat 2016, Ankara/ Türkiye’nin Başbakanlık AFAD koordinasyonunda Yemen’e götürdüğü insani yardımının 4. etabı olan ‘Şefkat Gemisi’, Süveyş kanalını aştı. Kızıldeniz’in güneyine doğru ilerlemeye devam eden ‘Şefkat Gemisi’ 21 Şubat’ta Yemen’in Aden Limanı’na ulaşacak. ‘Şefkat Gemisi’nin yükü, un, şeker, sıvı yağ, salça, makarna ve pirincin yanı sıra ilaç ile serumdan oluşuyor.

Başbakanlık AFAD koordinasyonundaki 5.400 tonluk insani yardım operasyonu, Yemen’e bugüne kadar yapılan en büyük yardım olma özelliği taşıyor. Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ‘Şefkat Gemisi’nin 2016 sonbaharında 5. etap yardımı Yemen’e götürmesi planlanıyor.

Yemen’de İnsani Kriz Sürüyor

Yemen’de 2015 yılının 19 Mart’ında başlayan iç savaş yaklaşık 11 aydır devam ediyor. Savaş, 7 bin insanın ölümüne, 16 bin 500’den fazla insanın yaralanmasına sebep oldu. Savaştan kaçan 171 bin 266 kişi çevre ülkelere sığınırken 1 milyon 440 binden fazla Yemenli ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldı.

Başbakanlık AFAD, geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren 4 bin 400 gıda kolisi ile 6 ton ilaç ve tıbbi malzemeyi bölgeye ulaştırdı. Yaklaşık 21 milyon TL değerindeki 5 bin 400 ton gıda ve ilaç daha Başbakanlık AFAD’ın koordine ettiği ‘Şefkat Gemisi’ ile gönderildi.

STK'lar İçin Güçlendirici ve Kolaylaştırıcı Platfrom: Başbakanlık AFAD

STK’ları güçlendiren ve STK’lar için kolaylaştırıcı bir platform olan Başbakanlık AFAD’ın organize ettiği ‘Şefkat Gemisi’; Beşir Derneği, Deniz Feneri Derneği, Dosteli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Hayrat Vakfı, İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri Derneği, Türk Kızılayı ve Yeryüzü Doktorları Derneği’nin yardımlarını Yemen halkına ulaştıracak.

Türkiye’nin Yemen’e 2013’ten itibaren Başbakanlık AFAD koordinasyonunda yaptığı insani yardımların değeri, 30 tonluk bir sahra hastanesi ve tüm donanımları da dahil olmak üzere, 27 milyon TL’ye ulaştı.

İlgili Haberler