İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Bayır Bucak Türkmenleri Türkiye’ye Sığınıyor 31 Ocak 2016

BAYIR BUCAK TÜRKMENLERİ TÜRKİYE’YE SIĞINIYOR


Bayır Bucak bölgesinde yoğunlaşan saldırılardan kaçan Suriyeli Türkmen ve Arap aileler, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, ülkemize giriş yapmaya devam ediyor.

31 Ocak 2015, Hatay /Suriye'nin Bayır Bucak bölgesinde, son günlerde özellikle Türkmen nüfusa yönelik saldırıların artması ile birlikte, binlerce aile Yayladağı sınırının Suriye tarafında bulunan Yamadi kampına sığındı.

Yamadi kampında da güvenlik risklerinin artması sebebiyle, çoğunluğunu çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu 731 kişi 29 Ocak günü, Yayladağı'nın Pulluyazı köyündeki sınır noktasından ülkemize kabul edildi.

Girişlerin devam ettiği Pulluyazı’da, iki günde (29-30 Ocak 2016) Türkiye’ye giriş yapan Suriyeli sığınmacı sayısı 1635’e ulaştı.

Biyometrik kayıt işlemlerinin ardından, ailelerin bir kısmı akrabalarının yanına yerleştirilirken; diğerleri ise, AFAD’ın Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa’daki barınma merkezlerine sevk edilecek.

Kitlesel Göç Yönetimi Sistemi devrede

Başbakanlık AFAD’ın koordine ettiği sığınmacı kabullerinde, 2014'te Ayn el-Arap’tan ülkemize yönelen nüfus hareketleri için uygulanmış olan Kitlesel Göç Yönetimi Sistemi faaliyete geçirildi.

Bu kapsamda, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Kızılayı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliği işbirliği ile devam eden çalışmalar için 202 personel görevlendirildi. Bölgeye ayrıca; Mobil Koordinasyon Merkezi, Mobil İkram Aracı, Mobil Mutfak Tırı, Mobil Fırın Aracı, 6 Ambulans ve 8 araç sevk edildi.

Güvenlik güçlerinin oluşturduğu kontrol noktasından giriş yapan ailelere Türk Kızılayı tarafından gıda yardımı yapılıyor; hasta ve yaralılar 112 Acil Servis ve UMKE ekipleri tarafından tedavi ediliyor. Ailelerin biyometrik kayıt işlemleri ise, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personeli tarafından, Yayladağı çadır kentinde bulunan AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

İlk günden beri Bayır Bucak Türkmenlerinin yanındayız

Başbakanlık AFAD, Suriye’deki iç karışıklıkların ilk gününden beri Bayır Bucak Türkmenlerine insani yardım ulaştırıyor.

Yayladağı’ndan ülkemize sığınan Türkmenlerin de her türlü ihtiyacının karşılanması için de çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

İlgili Haberler