İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

“Afad” Bebek 1 Yaşında 01 Şubat 2018

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yaşayan Yavuz ailesi 6 Şubat 2017 tarihinde meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremden 14 gün sonra doğan bebeklerinin adını Afad koydu.

Adaşımızı, Afad bebeği, ilk yaşında evinde ziyaret ettik :)

Gülpınar köyünde yaşayan Şaban ve Söylemez Yavuz çiftinin 5 çocuğundan en küçüğü Afad Yavuz’un ismini koyan dedesi 69 yaşındaki Şerafettin Yavuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 Şubat depremi ve sonrasında yaşanan sarsıntılardan etkilenerek torununun ismini "Afad" koydurduğunu söyledi.

Yavuz, 18 yıl önce emekli olduğunu ve oğluyla yan yana evlerde oturduklarını anlatarak, şunları dile getirdi:

"Geçen yıl gelinim hamileydi. Hamileliğinin son zamanlarında depremler oldu. Bize AFAD ekipleri yetişti. AFAD ekipleri başta barınacak yer ve yemek olmak üzere her şeyimizle ilgilendi, yardımcı oldu. Halka yardımcı oldular. Depremlerin olduğu süreçte yağmurlu ve soğuk bir havada torunum dünyaya geldi. 'Adını ne koyalım?' diye düşündük. Ben de oğluma zor zamanlarda AFAD’ın tüm köylülere yardımcı olduğunu söyleyip, adını Afad koymasını istedim. Oğlum da beni kırmadı ve çocuğun adını Afad koyduk." dedi.

AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz da Yavuz ailesinin bebeğinin depremden 14 gün sonra doğduğunu hatırlattı.

Ekiplerin çalışmasından etkilenen ailenin bebeklerinin adını "Afad" koyduğunu anlatan Yılmaz, "Dünyalar tatlısı bir çocuk. Afad isimli bir çocuğun dünyaya geldiğini depremden 3-4 ay sonra öğrendik. Bu arada iyileştirme çalışmalarımız vardı. Bugün bebeğimizi ziyarete geldik. Afad isimli bir bebeğin dünyaya gelmesinden dolayı memnun olduk. O dönemlerde deprem bölgesinde çocuklara 'Büyüyünce ne olmak istiyorsunuz?' diye sorduğumuzda AFAD'cı olacağım diyorlardı, bu da bizi ziyadesiyle memnun etmektedir." sözlerine yer verdi.

İlgili Haberler