İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Bursa, Ulusal INSARAG Akreditasyon Belgesi Almaya Hak Kazandı 12 Ocak 2018

AFAD, BM Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu’ndan (INSARAG) aldığı yetkiyle, AFAD Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüklerinin üyelik, teçhizat gibi spesifik kriterler konularında aynı seviyeye ulaşması için akreditasyon çalışmalarını başlattı.

Göreve sevklerinden itibaren afet ve acil durum mahallinde arama kurtarma ekiplerinin kendi içinde ve ekip dışında yerli ve yabancı diğer ekipler arasındaki işbirliği ve koordinasyon kapasiteleri ile ani gelişen olaylar karşısında verilen reflekslerin test edildiği sınavın sonunda başarılı olan arama ve kurtarma birliklerimizin Ulusal INSARAG Sertifikasyon süreci devam ediyor.

Bursa İl Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliği yeni yılın ilk günlerinde bu sertifikayı alabilmek için sınava girdi. Evrak kontrolü ile başlayan süreç 4 Ocak 2018 tarihinde 07.00’da verilen toplanma emri ile alana taşındı. Birliğin afet mahalline intikali, kamp alanı ve operasyon merkezi oluşturulması, yerel yöneticiler ile irtibatı, afet bölgesinde yapılan arama ve kurtarma çalışmaları ile bu çalışmalar sırasında yapılması gereken planlama ve uyulması gereken emniyet ve güvenlik aşamaları simule edilen tatbikat 05 Ocak 2018 Cuma gününün ilk saatlerine kadar devam etti.

Tatbikatta standart operasyon planlarının yanı sıra sınav gözetmenlerince verilen anlık enjeksiyonlara ekibin verdiği tepkiler değerlendirildi. Yapılan sınav sonunda Bursa Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliği Ulusal Akreditasyon Belgesi almaya hak kazandı.

AFAD’ın Erzurum, İzmir, Afyonkarahisar, Sakarya, Adana, Diyarbakır birlik müdürlükleri ile birlikte Ulusal INSARAG Akreditasyon Belgesi’ne sahip olan il sayısı böylece 7’ye yükseldi.

AFAD İstanbul ve AFAD Ankara arama kurtarma birlikleri ise daha önce uluslararası arama kurtarma faaliyetlerinde öncü ve koordinatör ekipler olabilmelerine imkan veren Uluslararası Ağır Arama Kurtarma Ekibi unvanlarını kazanmıştı.

 

INSARAG Nedir?

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG), üye ülkelerin resmi afet müdahale kurumları ile arama kurtarma çalışmalarında yer alan sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu ağdır. INSARAG ağı, ihtiyaç olan bölgelere üyelerinin hızla ulaşmalarını ve verimli bir çalışma gerçekleştirmeleri için gereken koordinasyonu sağlıyor.

INSARAG, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) Cenevre’deki Acil Hizmetler Bölümü'ne (ESB) bağlıdır.

Arama kurtarma ekipleri, yapılan sınavlar ile INSARAG standartlarına göre ‘ağır arama kurtarma ekibi’ ve ‘orta ölçekli arama kurtarma ekibi’ olarak sınıflandırılıyor. Üyelik kriterleri ile ekiplerin sınıflarını belirleyen yeterlilik, teçhizat gibi spesifik kriterler yayımlanan kılavuzlarda yer alıyor.

INSARAG'ın Afrika, Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde 32, Amerika bölgesinde 7, Asya ve Pasifik bölgesinde 12 olmak üzere toplam 51 ülkeden en az 7369 personel ile 81 üyesi bulunuyor.

İlgili Haberler