İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

‘Şefkat Gemisi’ Yemen Halkı İçin Yola Çıktı 12 Şubat 2016

‘ŞEFKAT GEMİSİ’ YEMEN HALKI İÇİN YOLA ÇIKTI

İç savaş sebebiyle evini terk etmek zorunda kalan 1 milyon 600 bini aşkın Yemenli için insani yardım yüklü ‘Şefkat Gemisi’ yola çıktı. Türkiye’nin Başbakanlık AFAD koordinasyonunda Yemen’e gönderdiği 5.400 ton insani yardımı taşıyan ‘Şefkat Gemisi’ Aden Limanı’na ulaşacak. Yemen’e yardımların 4. etabını oluşturan ‘Şefkat Gemisi’ni Mersin Limanı’ndan Başbakan Yardımcısı Sn. Yalçın Akdoğan ve AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay uğurladı.

12 Şubat 2016, Mersin / Çatışmaların ilk aylarından beri bölgeye insani yardım ulaştıran Başbakanlık AFAD’ın koordinasyonunda 4. etap yardım Mersin’den gönderildi. ‘Şefkat Gemisi’nin taşıdığı un, şeker, sıvı yağ, salça, makarna ve pirincin yanı sıra ilaç ile serumdan oluşan 5.400 tonluk yardım, Yemen’e bugüne kadar yapılan en büyük yardım olma özelliği taşıyor. Yola çıkmadan önce düdüğüyle alandakileri selamlayan Şefkat Gemisi’ni Başbakan Yardımcısı Sn. Yalçın Akdoğan ve AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay el sallayarak uğurladı.

‘Şefkat Gemisi’ni uğurlama törenine Mersin ValisiÖzdemir Çakacak, ilin idari ve askeri üst yetkililerinin yanı sıra vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Vatandaşların töreni izleyebilmesi için alanlar oluşturulurken ‘Şefkat Gemisi’ taşıdığı insani umudu gösteren bayraklarla süslendi. Bir uğurlama konuşması yapan Başbakan Yardımcısı Sn. Yalçın Akdoğan, "Büyük bir insanlık dramı Yemen'de yaşanıyor ama hiç kimse farkında değil, umrunda değil. Kimsenin gündemine gelmiyor. Peki ne zaman gündeme gelecek?… Orada yitip giden hayatlar ne zaman birilerinin umrunda olacak acaba?" diyerek uluslararası kamuoyunun dikkatini Yemen’deki insani krize çekti. Konuşmasını “Bizim milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız bu meselede hiç duyarsız kalmadılar ve bugün işte Şefkat Gemisi’ni Aden'e yolcu edeceğiz. İçinde 6 bin tona yakın gıda malzemesi, ilaç ve yardım malzemesi var. Değeri 7 milyon dolar civarında. ‘Şefkat Gemisi’nin gönderilmesine katkıda bulunan AFAD’a ve bütün sivil toplum örgütlerine çok teşekkür ediyorum.” şeklinde tamamladı.

STK’ları güçlendiren ve STK’lar için kolaylaştırıcı bir platform olan Başbakanlık AFAD’ın organize ettiği ‘Şefkat Gemisi’; Beşir Derneği, Deniz Feneri Derneği, Dosteli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Hayrat Vakfı, İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri Derneği, Türk Kızılayı ve Yeryüzü Doktorları Derneği’nin yardımlarını Yemen halkına ulaştıracak.

Kısa Bilgi: Yemen’de Ne Oldu?

Yemen’de 2015 yılının 19 Mart’ında başlayan iç savaş yaklaşık 11 aydır devam ediyor. Savaş, 7 bin insanın ölümüne, 16 bin 500’den fazla insanın yaralanmasına sebep oldu. Savaştan kaçan 171 bin 266 kişi çevre ülkelere sığınırken 1 milyon 440 binden fazla Yemenli ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldı. Başbakanlık AFAD, geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren 4 bin 400 gıda kolisi ile 6 ton ilaç ve tıbbi malzemeyi bölgeye ulaştırdı. Yaklaşık 21 milyon TL değerindeki 5 bin 400 ton gıda ve ilaç daha Başbakanlık AFAD’ın koordine ettiği ‘Şefkat Gemisi’ ile gönderildi.

Türkiye’nin Yemen’e 2013’ten itibaren AFAD koordinasyonunda yaptığı insani yardımların değeri, 30 tonluk bir sahra hastanesi ve tüm donanımları da dahil olmak üzere, 27 milyon TL’ye ulaştı.

İlgili Haberler