İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD’ın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Toplantısı Yapıldı 14 Şubat 2018

AB Sivil Koruma Mekanizması ve AFAD'ın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Afet ve Acil Durum Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi ve Teknik Destek Projesi Tanıtım Toplantısı, Ankara'daki AFAD Başkanlığı Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu toplantının açılışında bir konuşma yaptı. Dr. Güllüoğlu, AFAD'ın 2011'de başlayan Suriye kriziyle beraber Türkiye'nin Suriyeliler için verdiği hizmetlerde başat kuruluş olarak hizmetlerine devam ettiğini söyledi.

"AFAD, teknik bir kuruluştan insani yardım kuruluşuna doğru evrildi, gelişti." diyen Güllüoğlu, AFAD'ın, Filipinler, Somali, Irak, Filistin ve Balkanlar gibi dünyanın pek çok bölgesine temelde acil insani yardım gönderen, zaman zaman da daha uzun perspektifli projeler yapan bir kuruluş haline geldiğini belirtti.

AFAD'ın Türkiye'nin de sınırlarını aşarak önemli bir insani yardım aktörüne dönüştüğünü kaydeden Güllüoğlu, "Ne yazık ki dünyanın hala bir yerinde açlıktan ölen insanlar var. Temiz su bulamadığı için hayatını kaybeden insanlar var. Bizim 5-10 lira vererek eczaneden aldığımız ilacı temin edemediği için zatürreden ölen çocuklar var. Çatışmalar, iç savaştan kaynaklanan ölümler devam ediyor." diye konuştu.

Dünyada insani yardım için ayrılan toplam rakamın, birçok sektörün çok altında olduğuna işaret eden Güllüoğlu, kozmetik sektörünün yıllık 250 milyar dolarlık bir bütçesi varken insani yardımın 30 milyar dolarlık bir bütçesinin bulunduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Dr. Güllüoğlu, afetlere müdahale kapasitesi gitgide gelişen Türkiye'nin 2016 Nisan'dan bu yana AB'nin afetlerle ilgili muhatap kuruluşu olan Sivil Koruma Mekanizması'nın da üyesi olduğunu dile getirdi.

Bu üyeliğin AB'nin daveti üzerine gerçekleştiğine işaret eden Güllüoğlu, AB ile özellikle afetlere müdahale kapasitesi anlamında AFAD'ın kapasitesinin geliştirilebileceği bir proje başlattıklarını söyledi.

Güllüoğlu, projenin 3-4 ayağının bulunduğunu, bundan hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin kazançlı çıkmasını umut ettiklerini söyledi.

Türkiye'de, 1999'deki Marmara Depremi'nden sonra afete müdahale ve afet yönetimi anlamında büyük değişiklikler olduğunu belirten Güllüoğlu, AFAD'ın kuruluşunun bunların başında geldiğini dile getirdi.

Afetlere müdahale kapasitesi anlamında çok ciddi bir yere gelindiğini ifade eden Güllüoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye şu anda 25 lojistik depo, BM standartlarında 2 bin civarında arama kurtarma ekibiyle dünyada üst bir seviyeye geldi. Türkiye, aynı zamanda dünyaya da insani yardım götüren bir ülkeye dönüştü. Sadece kriz yönetimi değil aynı zamanda risk yönetimi yaklaşımına geçildi. Bir afet olmadan evvel, muhtemel etkilerinin önceden tahmin edilip azaltılmasına yönelik çalışmalar, dünyada da Türkiye'de de yaygınlaşıyor. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın desteğiyle bambaşka bir seviyeye gelindi."

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de toplantının açılışında bir konuşma yaparak, AB'nin afet ve acil durum yönetimiyle bu alandaki eğitimlere 2,1 milyar avro harcadığını belirtti.

Türkiye'nin AB'nin afetlerle alakalı kurumu olan Sivil Koruma Mekanizmas’ına 2016 yılında üye olduğunu kaydeden Berger, "Türkiye ve AB'nin afetlerle mücadele ve afet sonrası mücadeleler konusunda çok güçlü tecrübeleri var. Gerek AB Türkiye'de yaşanan afetlerde gerek Türkiye AB üyesi ülkelerde yaşanan afetlerde yardıma koşmuştur. Şimdi de güçlerimizi birleştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Afet sonrası en hızlı şekilde organize olma, kaynakların kullanımı ve afetlere hazırlık gibi konularda Türkiye ile yapılan ortaklığın her geçen gün arttığına işaret eden Berger, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin üyelerimiz arasına katıldığı günden bu yana iş birliğimiz artıyor. Aslında bugün bu toplantıyı yapma sebebimiz, yaptıklarımızın altını çizmektir. AFAD, bizim çok güvendiğimiz bir kurum. Özellikle Suriye krizinde birlikte çok önemli adımlar attık. Bu nedenle çalışmalarımızı daha da artırmayı umut ediyoruz."

Toplantıya görüntülü olarak mesaj gönderen Avrupa Topluluğu İnsani Yardım Bürosu (ECHO) Genel Direktörü Monique Pariat, acil durum ve afetlerin tüm ülkelerin ortak problemi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 2016'da AB Sivil Koruma Mekanizması’na katıldığını söyleyen Pariat, "Afetlere sınır konamaz. Bunlar bizim ortak problemlerimizdir ve amacımız AB ve ortak ülkelerde afet yaşandığında, en hızlı şekilde organize olup karşılık vermektir. Bu yüzden Türkiye gibi uluslararası ortaklar bu programın hayati parçalarıdır." dedi.

Pariat, Türkiye'nin Sivil Koruma Mekanizması’na dahil olmasıyla projelere hibe desteği, ortak eğitimlere katılma ve uzman değişimi gibi avantajlara sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Projenin destekçilerinden Niras şirketinin temsilcisi Adam İwaszko da AFAD'ın amaçlarına ulaşmada ve proje kapsamında yapılacak çalışmalara destek verdikleri için duydukları mutluluğu dile getirdi.

Konuşmaların ardından panellerin ve oturumların düzenlendiği toplantı, ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin sunumlarının ardından sona erdi.

İlgili Haberler