İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Adana, Ulusal INSARAG Akreditasyon Belgesi Almaya Hak Kazandı 20 Ocak 2018

AFAD, BM Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu’ndan (INSARAG) aldığı yetkiyle, AFAD Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüklerinin üyelik, teçhizat gibi spesifik kriterler konularında aynı seviyeye ulaşması için geçtiğimiz yıl akreditasyon çalışmalarını başlatmıştı.

Göreve sevklerinden itibaren afet ve acil durum mahallinde arama kurtarma ekiplerinin kendi içinde ve ekip dışında yerli ve yabancı diğer ekipler arasındaki işbirliği ve koordinasyon kapasiteleri ile ani gelişen olaylar karşısında verilen reflekslerin test edildiği sınavın sonunda başarılı olan arama ve kurtarma birliklerimizin “Ulusal INSARAG Sertifikasyon Süreci”ne Adana Afet ve Acil Arama ve Kurtarma Birliğinde gerçekleştirilen sınav ile devam edildi.

Sınava 16 Ocak 2018 tarihinde üzere evrak kontrolü ile başlandı. Sınavın fiili bölümü, 17 Ocak 2018 Çarşamba gününün ilk saatlerinde meydana gelen deprem sonucunda Başkanlığımız tarafından görevlendirilen Adana Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliğimizin afet mahalline intikali amacıyla geçilen toplanma emri ile başladı. Birliğimizin afet mahalline intikali, kamp alanı ve operasyon merkezi oluşturulması, yerel yöneticiler ile irtibatı, afet bölgesinde yapılan arama ve kurtarma çalışmaları ile bu çalışmalar sırasında yapılması gereken planlama ve uyulması gereken emniyet ve güvenlik aşamaları simule edilen alan faaliyeti 18 Ocak 2018 gününün sabah saatlerine kadar devam etti.

Arama kurtarma ve sağlıkla ilgili fiili bölümlerinin tamamının yurtdışından gelen gözetmenler tarafından denetlendiği sınavda, standart operasyon planlarının yanı sıra sınav gözetmenlerince verilen anlık enjeksiyonlara enkaz alanlarında ve yönetimde yer alan ekiplerin verdiği tepkiler değerlendirilmiştir. Yapılan sınav sonunda Adana Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliği Ulusal Akreditasyon Belgesi almaya hak kazandı.

 

INSARAG Nedir?

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG), üye ülkelerin resmi afet müdahale kurumları ile arama kurtarma çalışmalarında yer alan sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu ağdır. INSARAG ağı, ihtiyaç olan bölgelere üyelerinin hızla ulaşmalarını ve verimli bir çalışma gerçekleştirmeleri için gereken koordinasyonu sağlıyor.

INSARAG, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) Cenevre’deki Acil Hizmetler Bölümü'ne (ESB) bağlıdır.

Arama kurtarma ekipleri, yapılan sınavlar ile INSARAG standartlarına göre ‘ağır arama kurtarma ekibi’ ve ‘orta ölçekli arama kurtarma ekibi’ olarak sınıflandırılıyor. Üyelik kriterleri ile ekiplerin sınıflarını belirleyen yeterlilik, teçhizat gibi spesifik kriterler yayımlanan kılavuzlarda yer alıyor.

INSARAG'ın Afrika, Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde 32, Amerika bölgesinde 7, Asya ve Pasifik bölgesinde 12 olmak üzere toplam 51 ülkeden en az 7369 personel ile 81 üyesi bulunuyor.

İlgili Haberler