İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Arama Kurtarma Birliklerine Ulusal INSARAG Akreditasyon Belgesi 10 Şubat 2018

AFAD, BM Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu’ndan (INSARAG) aldığı yetkiyle, AFAD Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüklerinin üyelik, teçhizat gibi spesifik kriterler konularında aynı seviyeye ulaşması için geçtiğimiz yıl akreditasyon çalışmalarını başlatmıştı.

Göreve sevklerinden itibaren afet ve acil durum mahallinde arama kurtarma ekiplerinin kendi içinde ve ekip dışında yerli ve yabancı diğer ekipler arasındaki işbirliği ve koordinasyon kapasiteleri ile ani gelişen olaylar karşısında verilen reflekslerin test edildiği sınavın sonunda başarılı olan arama ve kurtarma birliklerimiz Ulusal INSARAG akreditasyon belgelerini almaya hak kazandı.

Evrak kontrolü ile başlayan tatbikatlar sürecinde; birliklerin afet mahalline intikali, kamp alanı ve operasyon merkezi oluşturulması, yerel yöneticiler ile irtibatı, afet bölgesinde yapılan arama ve kurtarma çalışmaları ile bu çalışmalar sırasında yapılması gereken planlama ve uyulması gereken emniyet ve güvenlik aşamaları simule edildi.

Tatbikatta standart operasyon planlarının yan sıra sınav gözetmenlerince verilen anlık enjeksiyonlara ekibin verdiği tepkiler değerlendirildi. Yapılan sınavlar sonunda AFAD’ın Bursa, Erzurum, İzmir, Afyonkarahisar, Sakarya, Adana, Diyarbakır birlik müdürlükleri Ulusal INSARAG Akreditasyon Belgesi almaya hak kazandı.

AFAD İstanbul ve AFAD Ankara arama kurtarma birlikleri daha önce uluslararası arama kurtarma faaliyetlerinde öncü ve koordinatör ekipler olabilmelerine imkan veren Uluslararası Ağır Arama Kurtarma Ekibi unvanlarını kazanmıştı.

 INSARAG Nedir?

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG), üye ülkelerin resmi afet müdahale kurumları ile arama kurtarma çalışmalarında yer alan sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu ağdır. INSARAG ağı, ihtiyaç olan bölgelere üyelerinin hızla ulaşmalarını ve verimli bir çalışma gerçekleştirmeleri için gereken koordinasyonu sağlıyor.

INSARAG, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) Cenevre’deki Acil Hizmetler Bölümü'ne (ESB) bağlıdır.

Arama kurtarma ekipleri, yapılan sınavlar ile INSARAG standartlarına göre ‘ağır arama kurtarma ekibi’ ve ‘orta ölçekli arama kurtarma ekibi’ olarak sınıflandırılıyor. Üyelik kriterleri ile ekiplerin sınıflarını belirleyen yeterlilik, teçhizat gibi spesifik kriterler yayımlanan kılavuzlarda yer alıyor.

INSARAG'ın Afrika, Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde 32, Amerika bölgesinde 7, Asya ve Pasifik bölgesinde 12 olmak üzere toplam 51 ülkeden en az 7369 personel ile 81 üyesi bulunuyor.

 

İlgili Haberler