İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

"Türkiye, Sığınmacı Çocuklar Konusundaki Çalışmaları ile Uluslararası Standartları Belirliyor" 21 Şubat 2018

Uluslararası Pediatri Kurumu Başkanı Errol Alden, "Türk Hükümeti, sığınmacılar için inanılmaz çalışmalar gerçekleştirdi ve çok güzel işler çıkardı. Sığınmacı çocuklarla ilgili yaptığı çalışmalarla standartlar belirledi. Türk Hükümetinin yaptığı çalışmaları takdirle izledik." açıklamasını yaptı.

Uluslararası Pediatri Kurumu (IPA), Myanmar'dan Bangladeş'e göç etmek zorunda kalan Rohingyalı Müslümanlara yönelik Türkiye'nin yürüttüğü çalışmalara destek sağlayacak.

Mülteci çocuk sayısının II. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez en yüksek seviyede bulunduğuna ve mülteci çocukların yüzde 60'ının 15 yaşın altında olduğuna dikkati çeken Alden, çocukların yaşamlarını daha iyi hale getirmeyi amaçladıklarını vurguladı. Alden, "Çocuklara bugün odaklanmazsak, onlar için bugün bir şey yapmazsak, onların geleceğini şekillendiremeyiz. Amacımız bu çocukların büyüdüklerinde verimli, üretken vatandaşlar olabilmelerini sağlamak.""diye konuştu.

Alden, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve çeşitli kurumlarla bir araya geleceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Türk Hükümeti, sığınmacılar için inanılmaz çalışmalar gerçekleştirdi ve çok güzel işler çıkardı, sığınmacı çocuklarla ilgili yaptığı çalışmalarla standartlar belirledi. Hükümetin yaptığı çalışmaları takdirle izledik. Özellikle Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocuklara bakacak olursak, bu çocukların aşılandığını, bağışıklık kazandırıldığını görüyoruz. Bu çocuklara zihinsel ve ruhsal desteğin yanı sıra eğitim de veriliyor. Tüm bunlarla bir model oluşturduğu için Türkiye ile işbirliğini tercih ediyoruz ve Türk hükümetiyle Rohingyalı Müslüman çocuklar için Bangladeş'te ortak çalışma gerçekleştirmek istiyoruz."

Türkiye'nin bu konudaki deneyimini Bangladeş'e götürmeyi hedeflediklerini belirten Alden, "Bangladeş'te hükümetle ve Bangladeş Pediatri Derneğiyle Rohingyalı Müslüman çocuklar için en iyi sistemi kurmaya çalışacağız.""dedi.

Errol Alden, daha önce Türkiye'de işbirliği için bir toplantı yaptıklarına değinerek, şunları kaydetti;

"İkinci kez burada bu işbirliğini devam ettirmek üzere bulunuyoruz. Çok istekliyiz. Bir sonraki etaba geçtiğimizi söyleyebiliriz. IPA dünyadaki çocuk bakımıyla ilgilenen en büyük kurumdur. Türk hükümetinin de mülteci çocuklar için yaptığı kanıtlanmış başarılar ortada. Bu nedenle iki tarafın bir araya gelerek, çocuklar için en iyi yaklaşımı ve standardı belirleyebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca Bangladeş Pediatri Derneği de bizim desteklerimizi bekliyor. Onlarla da işbirliğimizi gerçekleştirerek tüm bu hizmetleri götüreceğiz."

"Bu çocukların yaşamını kurtarma kapasitesine sahibiz"

IPA İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. William Keenan da en öncelikli konularının büyük risk altında bulunan "yerlerinden edilmiş çocuklar"la ilgili olduğunu dile getirerek, Japonya'da tsunami, Filipinler ve Nepal'deki depremler, Güney Amerika'daki doğal felaketlerin ardından ve savaş durumundaki bazı ülkelere destek sağladıklarını anlattı.

Keenan, Türkiye ile deneyimlerini paylaşacaklarını ve bilgi birikimlerini sunacaklarını ifade ederek şöyle devam etti:

"Rohingyalı Müslüman çocuklar bizim için son derece değerli çünkü onların hepsi, tüm çocuklar bizim geleceğimiz. Bu bölgedeki yardım çalışmalarını destekliyoruz ve işbirliğine de açığız. Çocuklar için temizliğin, hijyenin sağlanması, gıda temini, aşılama gibi bazı önleyici aktivitelerin yanı sıra duygusal, psikolojik destek sağlamak gibi çalışmalar bulunuyor."

 "O çocukların kurtulması için elimizden geleni yapacağız"

Türkiye'nin mülteci çocukların belli bir seviyeye getirilmesi için öncü bir ülke olduğunu belirten IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu, Türkiye'nin mültecilere yönelik örnek alınacak çalışmalar yürüttüğünü kaydetti:

"Bunu bir modelleme üzerinden götürüp, dünyadaki tüm pediatristlere, tüm çocuk doktorlarına bunun nasıl yapıldığını gösterip, ülkemizi de bu konuda tanıtmak istiyoruz. Rohingyalı Müslümanların durumunu yönetime ve diğer paydaşlarımıza anlattığımda konuya hakim değillerdi, ancak Türkiye'nin mülteci çocuklar için yaptıklarını ve gücünü biliyorlardı. Mülteci çocuklar için rol model olunması, Rohingya Müslümanlarının ilk kez gündeme gelip bu camiada ele alınması söz konusu oldu."

İlgili Haberler