İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Deprem Sempozyumu’nun Gündemi: Yeni Deprem Haritası ve Bina Yönetmeliği 02 Mart 2018

1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle AFAD’ın düzenlediği Deprem Sempozyumu, Başbakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Recep Akdağ’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Sempozyum, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, DASK Başkanı Murat Kayacı ve AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı.

Prof. Akdağ yaptığı konuşmada Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgenin deprem kuşağında yer aldığını anımsatarak sempozyumun, Türkiye'de ve bölge ülkelerinde depremle ilgili mücadelelere katkı vereceğine inandığını dile getirdi.

Depremin cana ve mala vereceği zararların asgariye indirilmesi üzerinde çalışmaların yapıldığını anlatan Akdağ, "Türkiye, bu hususta son 15 yılda çok büyük mesafeler almıştır. Ağır bir tecrübe yaşadık. Hatırladığımızda yüreklerimizi burkan bir Marmara depremi var. Orada binlerce canımızı kaybettik. Dahası o depremde canlarımızı kurtarmak için müdahalemiz çok gecikti. AK Parti hükümetleri olarak bütün bu geçmişten ders aldık. Çünkü bir deprem öncesinde, esnasında ve sonrasında yapılması gerekenleri en doğru şekilde yapmak için olmazsa olmaz, ilk prensip, iyi bir koordinasyon kurulmasıdır." ifadelerini kullandı.

Deprem ve benzeri afetlerde ilk 72 saatin önemli olduğunun altını çizen Akdağ, bunun yanı sıra depreme müdahale açısından gerekli lojistiğinin uygun bir şekilde dağıtılmış olması, eğitimli insan kaynağının zamanında deprem bölgesine ulaşması konularının da aynı derecede önemli olduğunu belirtti.

Deprem yönetmeliğinin yeni ayrıntılar içerdiğini vurgulayan Akdağ, "Şu andaki mevcut deprem yönetmeliği için çok büyük bir dönüşüm gerçekleştiren yönetmelik değil, eksik noktaları tamamlayan; ahşap, yüksek binalar gibi, deprem izolasyonu kullanılacak binaları, o izolasyonun karakterlerine benzer hususları ihtiva eden bir yönetmelik yenilenmesi de yapıyoruz." dedi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) açısından ise Türkiye'de yüzde 48'lik bir sigortalanma oranının bulunduğunu dile getiren Akdağ, vatandaşlara evlerine DASK sigortası yaptırmaları konusunda çağrıda bulundu.

Yıllık 100 lira verilerek DASK sigortasının yaptırılabileceğini belirten Akdağ, bu konudaki farkındalığın da artırılması gerektiğini söyledi.

Sempozyum için Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan ve Özbekistan'dan da katılımların olduğunu anımsatan Başbakan Yardımcısı Akdağ, bu ülkelerle Uluslararası Deprem Veri Paylaşım Protokolü'nün imzalanacağını, bölgede ortak veri paylaşımının imza altına alınacağı ülke sayısının artmasını umut ettiğini kaydetti.

Sempozyumda önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek olan yeni “Türkiye Deprem Tehlike Haritası” ve “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” ile ilgili katılımcılara bilgi verildi.

7 ülke ile Deprem Veri Paylaşımı Protokolü

Açılış konuşmalarının ardından AFAD ve Romanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Gürcistan, Bulgaristan ve Özbekistan ülke temsilcileri arasında Eş Zamanlı Deprem Veri Paylaşım Protokolü imzalandı.

Protokol, Türkiye’nin deprem verilerinin açıklanması konusunda bölgesel bir merkez olmasına katkıda bulunacak.

Sempozyum, AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu’nun moderatörlüğünü yaptığı “Beklenmeyene Hazır Mıyız?” başlıklı panel ile sona erdi.

İlgili Haberler