İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Başkanı Dr. Güllüoğlu'ndan Suriye Krizi'nin 8. Yılı Mesajı 15 Mart 2018

Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin ve halkın geleceğini doğrudan etkileyen Suriye Krizi, 8’inci yılında.

2011 yılının Mart ayında patlak veren iç savaşın tetiklediği göçler nedeniyle ülkemize 3,5 milyon Suriyeli sığındı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ilk günden itibaren “Açık Kapı” politikası uyguladık. Bayrağımızın gölgesi altına sığınanları geri çevirmedik. Mazlumlara kimlik sormadık. 2018 itibarıyla Suriyeli misafirlerimizin bize olan maliyeti 30 milyar doları aşmış durumda. Yapılan yardımları ülkelerin milli gelirine göre oranladığımızda “Dünyanın En Cömert Ülkesiyiz.”

İnsani yardım konusunda fiziki sınırlarımızın çok daha ötesini düşünüyoruz. Gönül coğrafyamız Asya’nın kalbinden başlayıp Avrupa’nın kalbine ulaşıyor. Tarihin yüce milletimize tevdi ettiği vicdani mirası reddetmiyoruz, sahipleniyoruz. “Vefalı Türk Geldi Yine” denilerek türkülere, hikâyelere konu edilen “Mazlumlara ve mağdurlara vefa” anlayışımız bizleri dün olduğu gibi bugün de saygın kılmaktadır, yarın da saygın kılmaya devam edecektir.

Bu vesileyle Suriye’deki katliamlarda hayatlarını kaybeden insanları rahmetle anıyor, çatışmalardan ve krizlerden uzak bir gelecek temenni ediyorum.

Dr. Mehmet GÜLLÜOĞLU

AFAD Başkanı

İlgili Haberler