İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

“AFAD’ın Müdahale Kapasitesi Bölge Ülkeleri İçin De Kıymetli” 20 Mart 2018

Kalkınma İçin Uluslararası İşbirliği Altyapısının Geliştirilmesi Programı’nın 2. aşaması, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun ve Balkan ülkelerinden üst düzey temsilcilerin katılımı ile 20 Mart 2018’de AFAD Başkanlığında düzenlendi.

Dr. Güllüoğlu yaptığı konuşmada, afetlerin sebep olduğu sosyal ve ekonomik zararlara dikkati çekti.

Çözüm üretebilmek için müdahale ve risk azaltma kapasitesinin artırılması gerektiğine işaret eden AFAD Başkanı Güllüoğlu, ülkelerin kendi aralarında tecrübe alışverişi yapması gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin Balkan ülkeleriyle tarihi, kültürel ve coğrafi yakınlığı bulunduğunu dile getiren Güllüoğlu, "AFAD olarak müdahale kapasitemizin, bilgi birikimimizin sadece Türkiye için değil, bu coğrafya ve bölge için kıymetli olduğunu düşünüyoruz." dedi.

AFAD'ın kurulduğundan beri afetlere müdahale kapasitesini artırmaya yönelik ciddi faaliyetler yaptığını ifade eden Güllüoğlu, afetlerde BM Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) sertifikasına sahip ekiplerin çalıştığını söyledi.

"Kurtarılmış canların bedelini kimse ölçemez"

Diğer ülkelerin afetlere yönelik aldığı önlemleri önemsediklerine işaret eden Güllüoğlu, şöyle devam etti:

"Biliyoruz ki risk azaltma için harcanacak bir lira, afetler olduktan sonra gerek müdahale gerek iyileştirmede kullanılacak olan ortalama 4-7 arasındaki bedelden daha kıymetli. Kurtarılmış olan canların bedelini ise kimse ölçemez. Bugüne kadar 9 milyondan fazla kişiye afet ve afetlerde farkındalık eğitimi verildi. Ama 80 milyonluk bir ülkede bunun çok daha fazla olması gerektiğini düşünüyoruz. O yüzden her birinizin ülkesinde de sel, deprem gibi kriz durumları için her bireye ulaşılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz."

İlgili Haberler