İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Avrupa Doğal Afetler Eğitim Merkezi (AFEM)

Avrupa Doğal Afetler Eğitim Merkezi (AFEM) 2017 yılı çalışmaları kapsamında Şanlıurfa ilindeki geçici barınma merkezlerinde yaşayan Suriyelilere afet bilinci ve yangın eğitimi verilmiştir. 

Avrupa-Akdeniz Büyük Doğal ve Teknolojik Afetler Açık Kısmi Antlaşması (EUR–OPA), Avrupa, Güney Akdeniz ve Batı Avrupa arasında Avrupa Konseyi çatısı altında büyük doğal ve teknolojik afetler konusunda işbirliği için kurulmuş hükümetler arası bir platformdur.

1987 yılında imzalanan EUR-OPA anlaşması gereğince, her ülkede kendileri için belirlenen görevleri yerine getirmek amacıyla kurulan ihtisaslaşmış merkezler ağındaki diğer birimlerde olduğu gibi ülkemizde kurulan merkez, Avrupa Doğal Afetler Eğitim Merkezi (AFEM) olarak belirlenmiştir. AFEM faaliyetleri Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanlığınca yürütülmektedir. 2017 yılı içerisinde  yürütülen AFEM faaliyeti kapsamında Şanlıurfa ilindeki geçici barınma merkezlerinde yaşayan Suriyelilere afet bilinci ve yangın eğitimi verilmiştir.  Bu kapsamda;

  • Geçici barınma merkezlerinde yaşayan Suriyelilerde doğal ve teknolojik afetler konusunda farkındalık sağlanmıştır.
  • Mayıs 2017’de Harran konteyner kentinde, Ekim 2017’de ise Ceylanpınar, Suruç ve Akçakale çadır kentlerinde eğitimler verilmiştir.

Katılımcılara, barınma merkezlerindeki en önemli risk olan yangınların oluşumu, yangın öncesi ve sırasındaki doğru davranış şekilleri ile yangın başlangıçlarına nasıl müdahale edileceği uygulamalı olarak aktarılmıştır.

 Avrupa Doğal Afetler Eğitim Merkezi (AFEM)