İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

İstanbul Afet Müdahale Planı Bilgilendirme Programı 04 Mart 2016

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında İstanbul’un afetlere ve acil durumlara yönelik hazırlıklarının anlatılacağı İstanbul Afete Hazırlık Bilgilendirme Programı, 5 Mart 2016 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sn. Yalçın Akdoğan, AFAD Başkanı Sn. Fuat OKTAY, İstanbul Valisi Sn. Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş’ın katılımıyla İstanbul Hasdal Hizmet Binası Afet Yönetim Merkezinde düzenlenecek.

5 Mart 2016, İstanbul / Marmara Depremlerinde ve geçmişte yaşadığımız pek çok afette, koordinasyon eksikliği ve görev karmaşası, saniyelerin dahi önemli olduğu afetlerde kayıplarımızın daha da artmasına sebep oldu.

Afetlerin tek elden yönetilmesi için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonunda yürütülen 3 yıllık yoğun bir çalışmanın sonunda, Türkiye’nin tek bir şemsiye altında toplayan Türkiye Afet ve Acil Durum Müdahale Planı (TAMP) uygulamaya geçirildi.

Afet ve acil durumlarda can ve mal kayıplarını en aza azaltmak için titizlikle kurgulanan TAMP, Türkiye'de yaşanabilecek her tür ve ölçekteki afet ve acil durumda müdahalede görev alacak, kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve gerçek kişileri arasında etkin bir müdahale ağı oluşturuyor.

TAMP ile afet yönetiminde görev alacak ilgili tüm kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile gerçek kişilerin, afetin sıfırıncı dakikasında ne yapacakları belirlendi.

TAMP’ın bilişim altyapısıiçin geliştirilen Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) ile afet yönetiminin tüm aşamaları elektronik ortamda takip ediliyor; afet ve acil durumlar daha etkin bir şekilde yönetiliyor.

TAMP’ın düzenli ve kesintisiz çalışması için güçlü bir lojistik altyapı desteği sunacak olan 22 AFAD Lojistik Merkezi de geçtiğimiz yıl faaliyete geçti.

İstanbul - Afete Hazırlık Bilgilendirme Programı

TAMP kapsamında hazırlanan İstanbul Afet Müdahale Planı’nın (İSTAMP) tanıtılacağı İstanbul Afete Hazırlık Bilgilendirme Toplantısı, 5 Mart 2016 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sn. Yalçın AKDOĞAN ve AFAD Başkanı Sn. Fuat OKTAY, İstanbul Valisi Sn. Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş’ın katılımıyla İstanbul Hasdal Hizmet Binası Afet Yönetim Merkezinde düzenlenecek.

Saygıdeğer basın mensuplarının düzenlenen etkinliğe teşrifleri rica olunur.

ETKİNLİK PROGRAMI

Konu: Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında İstanbul Afete Hazırlık Bilgilendirme Programı

Yer: AFADHasdal Hizmet Binası

Tarih: 5 Mart 2016

 

Program Akışı:

Saat

Program

10.00

Afete Hazır Türkiye Filmi

10.05

AFAD Başkanı Sn. Fuat Oktay’ın TAMP Sunumu

10.25

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş’ın Konuşması

10.35

İstanbul Valisi Sn. Vasip Şahin’in Konuşması

10.45

Dünya İçin Hazırız Filminin Gösterimi

10.50

Başbakan Yardımcısı Sn. Yalçın Akdoğan’ın Basın Açıklaması

 

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” anlayışıyla afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

BASIN MÜŞAVİRLİĞİ

İlgili Haberler