İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Kırşehir’deki Deprem, 6 Şiddetinde Hissedildi 11 Ocak 2016

BASIN DUYURUSU

KIRŞEHİR’DEKİ DEPREM, 6 ŞİDDETİNDE HİSSEDİLDİ

AFAD–TDVM’den (Türkiye Deprem Veri Merkezi) alınan verilere göre Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesindeki 5.0(Mw) büyüklüğündeki depremde 2 öncü ve sonraki 4 saatte 24 artçı meydana geldi. ‘AFAD RED Deprem Hasar Sistemi’ büyüklüğü 5.0 olsa da depremin çevre üzerindeki etkisinin 6 şiddetinde, güçlü hissedilir, olduğunu hesapladı. Deprem sonrası yapıların durumunu tespit edecek AFAD Ekipleri, hasar tespit çalışmalarına bugün başlıyor.

11 Ocak 2015, Çiçekdağı-Kırşehir/5.0 (Mw) büyüklüğündeki deprem henüz oluşmamışken büyüklükleri 2.4 ile 3.6 olan 2 öncü deprem meydana geldi. Şiddetli depremin gerçekleşmesinden sonraki ilk 4 saatte büyüklükleri 1.1 ile 3.5 arasında değişen 24 artçı deprem meydana geldi. AFAD RED Sistemi ise, depremin canlılar ve yapılar üzerinde oluşturduğu etkinin 6 şiddetinde, güçlü hissedilir, olduğunu hesapladı. Depremin yapılar üzerindeki fiziksel etkisini gösterecek hasar tespit çalışmalarına bugün başlanıyor.

AFAD Deprem Dairesi’nin otomatik çözümleme sonrası yaptığı manuel deprem çözümlemesi, depremin gerçekleştiği noktaya en yakın yerleşim yerinin 1.14 km km. ile Çiçekdağı’nın Hacıduraklı Köyü olduğunu gösterdi. Depremin dış merkezine 48 km uzaklıktaki istasyonda en yüksek ivme değeri Kuzey-Güney bileşeninde 19.69 gal olarak ölçüldü.

Manuel deprem çözümlemesinin yer kabuğunun 13.60 km. altında gerçekleştiğini gösterdiği deprem sonrası, bölgeye AFAD Kırşehir’in yanı sıra AFAD Yozgat ve AFAD Kırıkkale Ekipleri sevk edildi.

Depremleri, afad.gov.tr ve deprem.gov.tradreslerinden, 7 gün 24 saat, anlık olarak takip edebilirsiniz. AFAD Deprem Dairesi, her 4 istasyondan 3’ünü işletmekte ve 777 deprem gözlem istasyonuyla depremleri çözümlemektedir.

Bölgedeki deprem aktivitesi Başbakanlık AFAD tarafından 7/24 izlenmektedir.

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” anlayışıyla afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

Daha fazla bilgi için:

Caner Olcay AŞIK AFAD Uzman Yrd.

Tel: +90 312 258 23 23/1348 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr | canerolcay.asik@afad.gov.tr

İlgili Haberler