İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Tacikistan’daki 7,2'lik Deprem Sonrası AFAD Ekipleri Teyakkuzda 07 Aralık 2015

BASIN DUYURUSU

TACİKİSTAN’DAKİ 7,2'LİK DEPREM SONRASI AFAD EKİPLERİ TEYAKKUZDA

Tacikistan’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından AFAD arama kurtarma ekipleri teyakkuza geçirildi.

7 Aralık 2015, Ankara/ Tacikistan’da bugün saat 9:51’de (TSİ) Avrupa Sismoloji Merkezi’nin (EMSC) ve Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Kurumu’nun (USGS) verilerine göre 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Pakistan’da ve Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de hissedilen deprem sonrası Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Tacikistan’dan uluslararası bir yardım çağrısı gelmesi ihtimaline karşı, AFAD İstanbul Arama Kurtarma Birliği’ni teyakkuza geçirdi.

Neden AFAD İstanbul Arama Kurtarma Birliği?

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) sertifikalı AFAD İstanbul Arama Kurtarma Birliği, uluslararası operasyonlar konusunda deneyimli arama kurtarma personellerinden oluşmaktadır.

Bu yıl Nepal’de meydana gelen depremin ardından bölgeye ilk 24 saat içinde ulaşan AFAD İstanbul Arama Kurtarma Birliği, daha önce Japonya ve Haiti’deki afetlerde de görev almıştı.

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” anlayışıyla afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

Daha fazla bilgi için:
Ramazan Sevinç I AFAD Uzman Yrd.

Tel: +90 312 258 23 23/1345 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr I ramazan.sevinc@afad.gov.tr


İlgili Haberler