İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye’nin Türkmenlere Yardımı Aralıksız Devam Ediyor 23 Kasım 2015

TÜRKİYE’NİN TÜRKMENLERE YARDIMI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Türkiye, Suriye’de Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesine yapılan saldırılardan kaçan ailelere, olayın ilk andan itibaren insani yardım ulaştırmaya devam ediyor.

Hatay, Yayladağı sınırının karşı tarafında bulunan Yamadi kampında kalan Türkmen ailelere yeterli miktarda aile tipi çadır, bebek ihtiyaç malzemeleri ve aile hijyen kitleri ulaştırıldı.

23 Kasım 2015, Hatay /Suriye’nin Lazkiye kırsalında, son günlerde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle Bayırbucak Türkmenlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgedeki Türkmen aileler köylerini terk etmek zorunda kalmış, 500 Türkmen aile Hatay, Yayladağı sınırının karşı tarafında bulunan Yamadi kampına yerleşmiştir.

Türkmen ailelerin insani ihtiyaçları Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Hatay Valiliği’nin koordinasyonunda, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı ekiplerinin yanı sıra ilgili STK’ların işbirliği ile olayların ilk anından itibaren karşılanmaya devam edilmektedir.

AFAD yetkilileri bölgede

İlk günden itibaren bölgede bulunan AFAD yetkilileri, Türkmen ailelerin temsilcileriyle sürekli temas halinde olarak ihtiyaçları tespit etmekte ve karşılamaktadır.

Ayrıca sınırın sıfır noktasında, 7/24 faaliyet gösterecek bir AFAD koordinasyon merkezi kurulmuştur.

İhtiyaçlar ivedilikle karşılanıyor

Ailelerin acil barınma ihtiyaçları için ilk etapta16 m2’lik 575 aile tipi çadır ve 117 m2’lik 30 çadır gönderilmiştir.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları ile irtibata geçilerek aileler için

·3.300 bebek battaniyesi,

·5.400 kazak,

·561 bebek montu,

·2.344 bebek tulumu temin edilmiştir.

Ayrıca UNICEF ile yapılan görüşme sonucunda 2.000 aile hijyen kitinin olay bölgesine sevki sağlanmıştır.

AFAD olası senaryolara hazırlıklı

Bölgedeki gelişmelere bağlı olarak ülkemize yönelebilecek nüfus hareketlerine karşı sınırın sıfır noktasında; kayıt kabul, sağlık, iaşe, güvenlik hizmetleri için tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşları hazır hale getirilmiştir.

Hatay Yayladağı’nda 186 dönüm alanın düzenleme çalışmaları, olası her türlü senaryoya hazırlıklı olmak için devam etmektedir.

Türkiye’nin Türkmenlere yardımları

Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki Türkmen halka insani yardımları, bu bölgelerde iç karışıklıkların başladığı ilk günden itibaren devam etmektedir. 20 bin Suriyeli ve 33 bin Iraklı Türkmen ülkemizde yaşamakta, tüm insani ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, Suriye içine yapılan sıfır noktası insani yardımlar kapsamında da Suriye’deki yardıma muhtaç sivil halka bugüne kadar toplamda 1.136.383.787 TL değerinde 18.695 araç insani yardım ulaştırılmıştır.

Başbakanlık AFAD, gelişmeleri yakından takip etmeye devam etmektedir.

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” anlayışıyla afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

Daha fazla bilgi için:
Ramazan Sevinç I AFAD Uzman Yrd.

Tel: +90 312 258 23 23/1345 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr I ramazan.sevinc@afad.gov.tr


İlgili Haberler