İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AYDES - Kitle Kaynak

Bir afet gönüllüsünün bir görüntü üzerinde işaretleyeceği yıkık bir bina belki de birden fazla afetzedenin hayatını kurtarabilir. Nasıl mı?

Afet öncesi ya da sonrası temin edilen uydu ve hava fotoğrafları üzerinden otomatik görüntü işleme algoritmalarına ihtiyaç duyulmadan görüntüler üzerinde aranan nesneyi (yıkılan bina, köprü, kayıp uçak vb…)  bularak işaretlemek çoğu zaman hızlı ve yeterli sonuçlar üretebilmektedir. Bazen de uzaktan algılama yöntemleri ile üretilen sonuçların doğrulanması için manuel değerlendirme yapılması gerekebilmektedir. Aydes Kitle Kaynak, bu noktada devreye giren web tabanlı kitle kaynak yazılımıdır. Önceden oluşturulmuş gönüllü/uzman kitlesiyle geniş alanları kapsayan hava fotoğrafı veya uydu görüntülerinin hızlı ve etkin analizini sağlamaktadır.

AYDES - Kitle Kaynak Yazılımı

Gönüllü/uzman kitle, www.kitlekaynak.afad.gov.tr adresinden sisteme üye olup giriş yaparak, kendilerine atanan görevleri yerine getirebilirler ya da dâhil olmak istedikleri mevcut operasyonları seçerek afetin hızlı analizine katkı sağlayabilirler.

Afet Analizi

Gönüllü/uzman kitle, sistemin kendilerine gönderdiği görüntüler üzerinde işaretlemeler yaparak, hasar analizi, arama kurtarma faaliyetleri, kapalı yolları bulma, envanter tespiti gibi görevleri yerine getirebilirler.

AYDES - Kitle Kaynak

Sistem, yapılan işaretlemeleri değerlendirerek sonuç raporu oluşturur ve böylece tek bir kişinin çok güçlü yazılımlar ve donanımlarla uzun süre sonunda tamamlayabileceği analiz, kitle sayesinde saatler hatta dakikalar içerisinde tamamlanabilir hale gelmektedir.

kitle kaynak sitesine giris

Sosyal medya üzerinde yayılan afet ve acil durumlara ilişkin bilgiler AYDES Kitle Kaynak tarafından izlenmekte ve süzülmektedir. Örneğin; su baskınıu, şiddetli yağış, dolu hasarı, mahsur kalma vb kelimeler gerçek zamanlı olarak takip edilerek olası ya da gerçekleşen bir sel olayıyla ilgili bilgiler toplanmaktadır.

Kısacası AYDES Kitle Kaynak, gönüllü kullanıcıların bilgisayar, tablet ya da cep telefonu kullanarak afet yönetiminde yer almalarına olanak sağlayan aracıdır.

Sizde bu kitle içerisinde yer almak için www.kitlekaynak.afad.gov.tr adresinden kayıt olabilirsiniz.