İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Milletvekilleri, Arakanlı Müslümanlara Yardım Ulaştırdı 08 Nisan 2018

Türk Milletvekilleri ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu öncülüğündeki bir AFAD heyeti, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlarla bir araya geldi.

AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu'nun arasında yer aldığı heyet Cox's Bazar'da Arakanlı Müslümanların kaldığı kampları ziyaret etti.

Heyetin ilk durağı, Balukhali’de AFAD koordinasyonunda Sağlık bakanlığı işbirliği ile kurulan Sahra Hastanesi oldu. 

Heyet, Türkiye'den gelen sağlık personelinin yanı sıra bir grup yerel çalışanın da bulunduğu hastaneyi gezdi ve burada tedavi görenlerin sağlık durumları hakkında bilgi aldı. 

Doktor da olan AK Parti Kayseri Milletvekili Tamer, hastanede bir çocuğu muayene etti.

Türk Tepesi’nde gıda yardımı dağıtımı

Milletvekilleri ve AFAD Başkanı Güllüoğlu daha sonra, ayçiçek yağı, pirinç, mercimek, çay, şeker, tuz ve vitaminli bisküvi içeren yardım paketlerini Türk Tepesi" olarak da adlandırılan Kutapong 2 Kampında dağıttı. Kamptaki Arakanlılar, heyete sevgi gösterisinde bulundu.

600 gıda paketinin teslim edildiği kampta her hafta dört bin yardım kolisinin dağıtımı yapılıyor.

Yardımlar devam edecek

TİKA'nın, sığınmacılara verilen yemekleri hazırladığı mutfakta incelemede bulunan heyet, Göçmen Yardım ve Geri Gönderme Merkezini de ziyaret ederek merkez sorumlusu Muhammed Abul Kalam'dan ihtiyaçları konusunda bilgi aldı.

Kalam, Arakanlıların göçünden bu yana yardımları nedeniyle Bangladeş ve özellikle Cox's Bazar halkının Türkiye'ye müteşekkir olduğunu ifade etti.

AFAD Başkanı Güllüoğlu da "İş birliğiniz ve yardımlarınızla elimizden gelenin fazlasını yapacağız." dedi.

Güllüoğlu, yardımların yerel imkanlar ve bölge halkının katılımıyla yapıldığına dikkati çekerek, bunun bölge ekonomisi için de öneminin altını çizdi.

İlgili Haberler