İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Dünya İnsani Günü 24 Temmuz 2015

BASIN DUYURUSU

DÜNYA İNSANİ GÜNÜ


19 Ağustos günü tüm dünyada ‘‘Dünya İnsani Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Dünya İnsani Günü kutlamaları kapsamında 19 Ağustos 2015 tarihinde 14.00-17.00 saatleri arasında İstanbul, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nde Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) ortaklığında Dünya İnsani Günü Etkinliği düzenlenecektir.

Söz konusu etkinlik, dünyadaki insani krizler ve çözüm önerileri ile insani yardımlar konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla kamu ve özel sektör, medya, Birleşmiş Milletler, akademik çevre ve STK’ların temsilcilerini bir araya getirecektir.

İstanbul’da düzenlenecek olan Dünya İnsani Zirvesi’ne 19 Ağustos 2015 tarihi itibari ile yaklaşık 280 gün kalmış olacaktır. Söz konusu etkinlik ile 2016 yılında İstanbul’da düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi’ne yönelik geri sayım başlatılacaktır. 2016 Dünya İnsani Zirvesi, insani yardım faaliyetlerinin daha kapsayıcı, tanımlanabilir ve 21. yüzyıl şartlarına daha uygun bir hale getirilmesi için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Ban Ki-moon’un inisiyatifi ile gerçekleştirilecektir.

Dünya İnsani Günü hakkında daha fazla bilgi www.worldhumanitarianday.org adresinde bulunabilir.

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” olarak afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

İlgili Haberler