İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Samsat’ta 403 Deprem Konutunun Temeli Atıldı 13 Nisan 2018

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Adıyaman'ın Samsat ilçesinde yaptırılacak 403 deprem konutunun temel atma törenine katıldı.

Akdağ, açılış konuşmasında bugün 403 afet konutunun yapımına başladıklarını ifade ederek, "403 aileyi evlerine kavuşturmak için temelleri atıyoruz. Ancak aynı hizmeti bekleyen başka kardeşlerimiz de var. Onlar için de hazırız. Para ve finansman ile ilgili sıkıntımız yok. Kanun, yönetmelik ve mevzuat ile ilgili de bir sıkıntımız yok. Ama yer tespitinde zorluklar çekiyoruz. Allah'ın izniyle bu sene içerisinde bu konutları yapacağız ve Samsatlı kardeşlerimize teslim edeceğiz. " diye konuştu.

 Akdağ, hak sahibi olan bin 740 konut bulunduğunu dile getirerek, "Bugün bunların 403'ünün Samsat ilçe merkezinde yapımına başlamış bulunuyoruz. Çok yakın zamanda 400'e yakın bir sayı daha yapılmaya başlanacak." dedi.

 TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da Samsatlıların bir kışı daha konteynerlerde geçirmemesi için 403 konutun nasıl yetiştirileceğinin hesabını yaptıklarını vurgulayarak, "Samsat en güzelini hak ediyor. Samsat, ülke ve milletine bağlı, duası ve desteğiyle her zaman bizlerle beraber olan bir ilçemizdir." değerlendirmesinde bulundu.

 AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu da her an bir afet olabilineceğinin bilinerek hazırlık yapılması gerektiğine dikkati çekerek, "Onun için hepimizin ortak çalışması gerekiyor. Risk azaltma faaliyeti olmaksızın bir afet yönetimi mümkün olmayacaktır." diye konuştu.

 Konuşmaların ardından dua edilerek, 403 konutun temeli atıldı.

 Adıyaman’ın Samsat ilçesinde geçen yıl 2 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından ilçe genelinde 2 bin 195 evde inceleme yapıldı. İlçe merkezinde 651 ve köylerde 779 olmak üzere bin 430 evin ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

 Depremin ardından evleri hasar gören ya da yıkılan hak sahibi depremzedelerin kalıcı konutlara kavuşabilmesi için çalışmalar ivedilikle başlatılmıştı.

İlgili Haberler