İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

45 Ülkenin Öğrencilerini AFAD'da Misafir Ettik 14 Nisan 2018

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genç Memur-Sen tarafından organize edilen, “Uluslararası Öğrenciler Liderlik Akademisi"nin ikinci dersinde 45 ülkeden yaklaşık 150 öğrenci ile buluştu.

Somali, Makedonya, Bangladeş, Liberya, Gürcistan gibi pek çok farklı ülkeden gelen yüksek lisans ve doktora öğrencilerine AFAD'ın yurt içi ve dışı faaliyetleri hakkında bilgi veren AFAD Başkanı Güllüoğlu Türkiye'de afet yönetiminde önceliğin kriz yönetiminden risk yönetimine verildiğini ifade etti.

Afet risk yönetimini önleyici tıp alanına benzeten Güllüoğlu, "Sigara içerseniz kansere yakalanma riskiniz artar. Aynı şekilde binanızı dayanıklı inşa etmezseniz muhtemel bir depremde yıkılma riski de artar." örneğini verdi.

Sunumunda AFAD'ın uluslararası yardımlarına da değinen Güllüoğlu, afetler ve insani krizlerle mücadele eden onlarca ülkeye yardım ulaştırdıklarını belirtti.

En cömert ülke Türkiye

"60 milyon insanın yerinden edildiği bir dünyada, uluslararası insani yardım sistemi, insani krizleri durdurmakta yetersiz kalıyor." diyen Güllüoğlu Türkiye'nin ülke olarak üzerine düşeni yaptığını vurguladı.

Milletimizin 3.5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını ifade eden Güllüoğlu, “Türkiye, 2016'da yaptığı 6 milyar dolarlık insani yardım ile milli gelirine oranla dünyadaki en cömert ülke konumuna yükseldi." dedi.

Seyahat ufuk açar

Ölümle hayat arasında bir iş yaptığını söyleyen AFAD Başkanı, özellikle seyahat etmenin kendisinde yol açtığı ufukların, bugün bu görevi ifa etmesinde önemli bir pay teşkil ettiğini anlattı.

Güllüoğlu, sunumunun ardından öğrencilerin sorularını cevapladı.

İlgili Haberler