İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Genç Diplomat Akademisi öğrencileri AFAD’da 16 Nisan 2018

Başkanlığımızı ziyaret eden Türkiye Gençlik Vakfı Genç Diplomat Akademisi öğrencileri, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’ndan AFAD’ın yurt içi ve dışı faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

 Öğrencileri Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi’nde ağırlayan AFAD Başkanı Dr. Güllüoğlu, Merkez’in Türkiye Afet Müdahale Planı’na uygun bir şekilde tasarlandığını; barınma, sağlık, beslenme, lojistik gibi 28 ayrı hizmet grubunun yerlerinin belirli olduğunu ifade etti.

 Merkez’in yerel imkanların sınırlı kaldığı üçüncü ve dördüncü seviye afetlerde ve acil durumlarda devreye girdiğini anlatan Güllüoğlu, AFAD’ın Türkiye’de afet yönetiminin tek bir çatı altında toplanması için kurulduğunu belirtti.

 Güllüoğlu, “AFAD 2009’da Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün kapatılmasıyla Başbakanlığa bağlı bir kurum olarak kuruldu” ifadelerini kullandı.

 “Türkiye, Avrupa’nın deprem açısından en tehlikeli ülkesidir.” açıklamasını yapan Güllüoğlu, afet yönetiminde bir çok kurumun işbirliği içinde çalışması gerektiğine vurgu yaptı ve AFAD’ın da bu kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağladığını hatırlattı.

 Dünyada yangınlar devam ediyor

Dünyanın birçok noktasındaki yangınların devam ettiğini anlatan AFAD Başkanı; Arakan, Yemen, Suriye, Güney Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşanan insani krizlere değindi.

 Güllüoğlu, ülkemizin kamu kurum-kuruluşları ve STK’ları ile mazlumlara yardım ulaştırdığını kaydederek, “Dünyada insani yardıma ihtiyaç olduğu sürece, biz de yardımlarımıza devam edeceğiz.” dedi.

İlgili Haberler