İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Cumhurbaşkanımız Savaş Mağduru Sığınmacılarla İftarda Buluşacak 20 Haziran 2015

BASIN DUYURUSU

CUMHURBAŞKANIMIZ SAVAŞ MAĞDURU SIĞINMACILARLA İFTARDA BULUŞACAK

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde Antonio Guterres ve Angelina Jolie’yi Mardin’deki AFAD Midyat Geçici Barınma Merkezi’nde kabul edecek.

20 Haziran 2015, Mardin / Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ve BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde AFAD Midyat Barınma Merkezi’nde Suriyeli ve Iraklı savaş mağdurlarıyla iftar yemeğinde buluşacak.

Türkiye, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres ve BM İyi Niyet Elçisi Jolie’nin “Dünya Mülteciler Günü” vesilesiyle gerçekleştirdikleri ziyaretle dünya kamuoyunun dikkatini komşu ülkelerde yaşanan karışıklıklar neticesinde ülkemize sığınmak zorunda kalan 2 milyonu aşkın Suriyeli ve Iraklı sığınmacıya çekmeyi hedeflemektedir.

Dünya Mülteciler Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1951 tarihli “Mültecilerin Hukuki Statüsü’ne İlişkin Cenevre Sözleşmesi”nin 50. Yılı vesilesiyle aldığı karar uyarınca 2001 yılından bu yana her yıl 20 Haziran’da kutlanmaktadır.

Dünya genelinde mülteci sayısının 60 milyona ulaştığı, her 122 kişiden birinin mülteci olduğu 2015 yılı, dünyada barış ve güvenliğin tesis edilmesi ve yurtlarından zorla koparılan insanların evlerine ve ailelerine dönebilmeleri için çok daha büyük bir önem arz etmektedir.

Türkiye, çevresinde meydana gelen krizlerden etkilenen insanlara, din, dil, ırk ayrımı yapmadan sınırlarını açmış; Suriyeli ve Iraklı savaş mağdurlarına Başbakanlık AFAD koordinasyonunda ölüm tehlikesinden uzakta, güvenli bir hayat imkânı sağlamıştır.

Türkiye, 2014 Küresel İnsanı Yardım Raporu'na göre, GSMH’sının binde 21'ini insani yardım için ayırarak bu konuda dünya genelinde birinci sıraya yerleşmiştir.

Suriye ve Suriye krizi mağdurları için BM standartlarında 5,6 milyar ABD doları aşkın bir kaynak kullanan Türkiye; Irak, Yemen, Orta Afrika Cumhuriyeti, Myanmar ve Nepal gibi pek çok ülkede gerçekleştirdiği yardımlarla uluslararası alanda en önemli aktörlerden biri haline geldi.

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” olarak afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

İlgili Haberler