İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Deprem Danışma Kurulu 2018 Yılı 1. Olağan Toplantısı 03 Mayıs 2018

Deprem Danışma Kurulu’nda Gündem: Yeni Deprem Haritası ve Bina Yönetmeliği

Yılın ilk Deprem Danışma Kurulu toplantısında yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin kamuoyuna anlatılması konusunda yapılacak çalışmalar tartışılacak.

Deprem Danışma Kurulu 2018 yılı birinci Olağan Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Deprem Danışma Kurulu üyelerinin katılımıyla AFAD Başkanlığında düzenlenecek.

Kurul’da toplantının ana gündemini oluşturan Yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin yanı sıra Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı (UDSEP-2023) belgesinin orta dönem değerlendirmesi ve güncellenmesi ile deprem konusunda toplumsal farkındalığın artırılması konuları görüşülecek.

 Deprem Danışma Kurulu hakkında

Deprem Danışma Kurulu, Başkanlığın uygun gördüğü konularda planlar ve politikalar üretiyor; uygulamaya yardımcı oluyor. Ayrıca deprem zararlarının azaltılması ve deprem sonrası yapılacak faaliyetler hakkında da görüş bildiriyor.

Deprem Danışma Kurulu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Temsilcisi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü, Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü Genel Müdürü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanı, Türk Kızılayı Derneği Genel Başkanı, 5 üniversite öğretim üyesi ve 3 sivil toplum kuruluşu temsilcisinden oluşuyor.

AFAD Başkanlığının kurulduğu yıl olan 2009'dan günümüze kadar olan süreçte; UDSEP-2023 belgesinin hazırlanması ve yürürlüğe konulması, önemli depremler sonrasında kamuoyu açıklamalarında AFAD Başkanlığına destek verilmesi, UDSEP ve UDAP Faaliyetlerinin izleme ve yönlendirme çalışmalarına destek, Deprem Kestiriminde Etik Kurallar belgesinin hazırlanarak tüm araştırmacılara yaygınlaştırılması gibi konularda katkılar sağladı.

Saygıdeğer medya mensuplarının düzenlenen etkinliğe teşrifleri rica olunur.

 

ETKİNLİK PROGRAMI

Konu: 2018 yılı 1. Deprem Danışma Kurulu Toplantısı

Yer:  AFAD, Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı no: 159, Bilkent / Çankaya / Ankara
Tarih: 3 Mayıs 2018
Saat: 10.30

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” anlayışıyla afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

 

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Bizi Takip Edin

FacbookIcon.jpgios_homescreen_icon.pngYouTube-icon-full_color.jpgsocial_flickr_box.jpginstagram..jpg afadbaskanlik                

             www.afad.gov.tr

 

B.Dy.03.05.2018/01

İlgili Haberler