İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Ulusal İtfaiye Sempozyumu İstanbul'da Gerçekleştirildi 07 Mayıs 2018

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı koordinasyonunda İstanbul'da gerçekleşen "Ulusal İtfaiye Sempozyumu'nda" konuşan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, kurum olarak stratejilerini ve yol haritalarını, öncelikli olarak olaylar meydana gelmeden alınacak tedbirlere göre şekillendirdiklerini söyledi.

Sempozyumun açılışında konuşan Güllüoğlu, AFAD'ın, afetlerin tek elden yönetilmesi için 2009'da üç farklı kurumun birleştirilmesiyle kurulduğunu ve görevleri arasında, arama kurtarma ve itfaiye hizmetleri standartlarının belirlenmesinin de bulunduğunu belirtti.

"Mesleğimiz itibariyle, insanların zor zamanlarında yanlarında oluyoruz." diyen Güllüoğlu sözlerine şöyle devam etti. "O yüzden İtfaiye çalışanları, AFAD çalışanları, 112 çalışanları çoğunlukla gizli kahramanlardır. Bu vesileyle geçtiğimiz hafta şehit olan İtfaiye Onbaşı Taner Çebi’yi, haftasonu Bolu’da şehit olan Erhan Yazgan ve Aykut Kabakcıoğlu’nu rahmetle anıyorum." dedi.

Güllüoğlu, itfaiye kültürünün, afet kültürünün ve güvenli yaşam kültürünün nesillerimize daha küçük bir çocukken verilmeye başlanması gerektiğini söyledi ve 'İtfaiyeci Sami' , 'İtfaiyeci Tamer' çocukların kahramanı olmalı."  dedi.

Bazı şeyleri değiştirmek ve geliştirmek gerektiğini ifade eden Güllüoğlu, "Şehirlerimizi tasarlarken, afetleri düşünerek tasarlamamız gerekiyor. Son üç gündür Ankara ve diğer şehirlerimizdeki seller, bize, bunu bir kere daha hatırlatıyor. Altyapıları zor günleri düşünerek tasarlamamız gerekiyor." diye konuştu.

"Risk azaltma ve tedbir"


Afetlerin; risk azaltma, müdahale etme ve iyileştirme şeklindeki üç temel safhasına derinden AFAD Başkanı, şunları kaydetti: Müdahale konusunda elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Hem insan kaynağını hem de ekipmanı devamlı geliştireceğiz. Teknolojiye ayak uyduracağız. Ancak asıl olan risk azaltmadır. Afetler, kazalar, yangınlar olmadan önce, biz, vaktinde yapmamız gerekeni yapmaz isek hem müdahalede yeteri kadar başarılı olamayız hem de istenmeyen can kayıpları ve yaralanmaları engelleyemeyiz. Kentsel dönüşüm, deprem yönetmeliği, afet eğitimleri, zorunlu deprem sigortası bu yüzden önemli. Eğer afetlerden önce riskleri azaltabilirsek esas o zaman afetlere hazır olacağız. Biz bir taraftan 300 yıllık itfaiyeci teşkilatına sahipken, diğer tarafından tedbir kültürünü de aynı seviyede ve ölçüde geliştiremezsek afetlere hazır olamayacağız. Onun için ısrarla risk azaltma ve tedbir diyorum."

AFAD Başkanı Güllüoğlu, itfaiye duasını okuyarak konuşmasını bitirdi.

İstanbul Vali Yardımcısı Şahin Aslan ise Türkiye'nin en büyük kenti İstanbul'da afetlere karşı ve itfaiye noktasında oluşturulan standart ve hizmet kalitesinin, tüm ülke için rol model özelliği taşıdığını söyledi.

Türkiye gibi afet kuşağında olan kentte acil arama, kurtarma mevzularında sürekli hazırlıklı olmak gerektiğini dile getiren Aslan, "Bu tür organizasyonlarla hazırlıklarımızı canlı tutuyoruz." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı da itfaiye teşkilatının pek çok alanda çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürdüğünü kaydederek, "İtfaiyemiz 304 yıllık bir kurumdur. Böyle bir kurumda sistematik bir yaklaşım içerisinde yenilikleri sürekli takip edebilen ve hizmet kalitesini bir üst seviyeye çıkaran bir anlayışla faaliyetlerini farklı alanlarda da sürdürmektedir. İtfaiye kent güvenliği açısından çok önemlidir. Tüm itfaiye çalışma arkadaşlarımız bu konunda kent güvenliğinin arttırılması ile ilgili olarak sürekli eğitim alıyor." şeklinde konuştu.

İlgili Haberler