İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Iraklı Türkmenleri Yalnız Bırakmadık 14 Haziran 2018

AFAD, Erbil’de yardıma muhtaç ve yerinden edilmiş Iraklı Türkmen ailelere gıda yardımında bulundu.

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, 2014 yılında başlayan DEAŞ saldırıları sonucunda Erbil’e göç etmek zorunda kalan Türkmen ailelerle bir araya geldi. Son olarak dağıtılan gıda kolileriyle birlikte Ramazan’da toplamda 87.100 kişiye ulaşılmış oldu.

Yardım faaliyeti programına katılmak için Erbil kentine gelen AFAD Başkanı Dr. Güllüoğlu, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ve beraberindeki heyetle, önce Irak Kızılayı Erbil Şubesini ziyaret etti. 

Başkan Güllüoğlu, daha sonra Irak Kızılayı binasına gelen ihtiyaç sahibi ailelere, içinde gıda malzemesi olan kolilerin dağıtım işlemlerine katıldı.

Yardım programının bitmesinin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Güllüoğlu, AFAD olarak terör örgütü DEAŞ'ın saldırılarının ardından Irak'a aktif bir şekilde yardımda bulunduklarını dile getirdi. 

Güllüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün Irak Kızılayı ve Türk Kızılayının desteği ile Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunun da organizasyonu sayesinde gıda yardımı yapmak için burada bulunmaktayız. Irak'ın genelinde 4 milyona yakın insan yerinden edilmiş durumda, Irak politik konuların yanında göçmen sorunuyla da karşı karşıya kalan bir ülke ne yazık ki." 

Din, dil, ırk ayrımı yapmıyoruz

AFAD olarak dil, din, ırk ayrımı yapmadan yardıma muhtaç tüm insanların yanında olmaya çalıştıklarını söyleyen Güllüoğlu, "Duhok kentinde kurduğumuz bir kampta 4 bin Yezidi aile barınmakta. Bugün ise burada Türkmen aileler dağıttığımız yardımlardan faydalanıyor." diye konuştu. 

İhtiyaç sahiplerinin hem gıda hem barınma ihtiyaçlarını karşılamanın gerekliliğine dikkati çeken Güllüoğlu şunları söyledi:

"Şu an içinde bulunduğumuz dönem çok sıcak, göçmenler sıcak hava ile karşı karşıya kalmış durumdalar. Biz de bu anlamda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İhtiyaç sahipliği devam ediyor o yüzden de bizim de yardımlarımız devam edecek."

Türkmen aileye ziyaret

AFAD heyetine eşlik eden Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay da yaptığı açıklamada ramazan ayının hayır ve bereket ayı olduğunu belirtti.

Karaçay, "Biz Türkiye olarak dünyanın her yerinde dini, ırkı, milleti ve etnik kökeni ne olursa olsun hiç bir ayrım gözetmeksizin bütün ihtiyaç duyanlara yardım eden bir ülkeyiz. Bu çerçevede bugün burada AFAD'ın sağladığı yardımları Kızılay vasıtasıyla dağıtmaktayız. Burada AFAD'a sağladığı yardımlardan ötürü çok teşekkür ediyoruz." dedi. 

AFAD Başkanı Güllüoğlu ve beraberindekiler, dağıtım programının ardından Erbil'in kenar mahallelerinde oturan ihtiyaç sahibi ailelerin evlerini ziyaret ederek, gıda kolisi yardımında bulundu.

İlgili Haberler