İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Kanada Başkonsolosluğunda Şüpheli Zarf 24 Ekim 2014

BASIN DUYURUSU

24 Ekim 2014, Cuma, Ankara

KANADA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA ŞÜPHELİ ZARF

(12:30 itibariyle)

Kanada'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda açılan bir zarfın içinden sarı renkte toz maddesi çıkması üzerine AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoloji ve Nükleer (KBRN) ekipleri hızla olaya müdahale etti.

AFAD KBRN ilk müdahale ekiplerinin olay yerine intikali sırasında, Başbakanlık AFAD KBRN Ekibi koordinasyonu sağlayarak konsolosluk yetkililerine alınması gereken ilk tedbirler hakkında bilgi verdi.

Olay yerine ulaşan İstanbul AFAD İl Müdürlüğü KBRN ekipleri, şüpheli zarfı prosedürlerine uygun olarak gerekli işlemlere tabi tuttu.

Zarfın açıldığı odanın havalandırma sistemi kapatılarak maddeyle temasa geçmiş olabilecek kişilerin kattan ayrılmamaları sağlandı; çapraz kontaminasyon engellendi.

Olay yerine ulaşan AFAD KBRN İlk Müdahale Ekipleri numune alma işlemini tamamladı; alan ve kişi dekontaminasyon işlemleri ise devam ediyor.

Olay yerinde hazır bulunan UMKE Ekipleri, madde ile temasa geçmiş olabilecek kişilere gerekli tıbbi desteği sağlamaktadır. AFAD KBRN ekibi tarafından alınan numunelerin güvenliği sağlandı ve Ankara’da Hıfzısıhha laboratuvarlarında incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim etti.

Başbakanlık AFAD olay ile ilgili gelişmeleri takip etmeye devam ediyor.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Basın Müşavirliği

Caner Olcay AŞIK AFAD Uzman Yrd.

Tel: +90 312 258 23 23/1348 | Faks: +90 312 220 26 14

www.afad.gov.tr | canerolcay.asik@afad.gov.tr

B.Dy.24.10.2014/01

İlgili Haberler