İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Suriye İnsani Yardım Raporu 10 Ekim 2014

BASIN DUYURUSU

10 Ekim 2014, Cuma

SURİYE İNSANİ YARDIM RAPORU

İç karışıklıklar başlamadan önce 20 milyon civarında bir nüfusa sahip olan Suriye’de bugün yaklaşık 10,8 milyon kişi acil insani yardıma ihtiyacı duymaktadır. Bu süreçte yaklaşık 6,45 milyon Suriyeli evini terk etmek zorunda kalmış, 3 milyonu aşkın Suriyeli de kurtuluşu komşu ülkelere sığınmakta bulmuştur.

Türkiye, uyguladığı “Açık Kapı Politikası” çerçevesinde giriş yapan hiçbir Suriyeliyi geri göndermemiş, onlara “Geçici Koruma Statüsü” vermiştir.

Türkiye, 1,5 milyondan fazla Suriye vatandaşını misafir etmektedir. Bunlardan yaklaşık 220 bini Başbakanlık AFAD koordinasyonunda 10 ilde kurulan 22 barınma merkezinde yaşamaktadır. 1,35 milyonu ise barınma merkezlerinin dışında hayatlarını sürdürmektedir.

Bugüne kadar Türkiye, ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriye vatandaşları için, uluslararası standartlara göre 4,5 milyar ABD doları tutarında kaynak kullanmıştır. Türkiye’nin bu olağanüstü çabalarına karşın, uluslararası camia ülkemizde bulunan Suriyeliler için 245 milyon ABD doları katkıda bulunmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti, Suriyeli sığınmacılara sunduğu yüksek standartlar bakımından; BM başta olmak üzere uluslararası camiada öncü ve model bir ülke konumuna ulaşmıştır.

Suriye İnsani Yardım Raporu için buraya tıklayınız.

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” olarak afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

B.Dy.10.10.2014/01

İlgili Haberler