İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

17 Filistinli Daha Tedavi İçin Türkiye'ye Getirildi 24 Eylül 2014

BASIN DUYURUSU

23 Eylül 2014, Salı, Ankara

17 FİLİSTİNLİ DAHA TEDAVİ İÇİN TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Gazze’ye yönelik saldırılarda yaralanan 6’sı çocuk 17 Filistinliyi ve refakatçilerini taşıyan uçak, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, TİKA ve Türk Kızılayı’nın gayretleriyle yapılan operasyon sonrası Türkiye’ye ulaştı.

Türkiye’deki hastanelerde tedavi edilmek üzere Gazze'den alınan yaralılar, önce ambulanslarla Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı'na getirildi.

Aralıklarla havalimanına getirilen yaralıların buradaki ilk müdahaleleri Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibince yapıldı. 6'sı çocuk 17 yaralı ile refakatçileri, daha sonra Genelkurmay Başkanlığı’na ait C-130 tipi özel donanımlı uçağa alındı.

AFAD’ın Türkiye ile Gazze arasında insani yardım amacıyla oluşturduğu hava koridorundan yaralıları getirmek üzere Tel Aviv Ben Gorion Havaalanından kalkan uçak, 23 Eylül 2014 gecesi, saat 23:17’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yaptı.

Filistinli yaralılar, Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından İzmir’de bulunan hastanelerde tedavi altına alınacak.

200 Yaralı Filistinli Türkiye’de Tedavi Ediliyor

Gazze’ye yardım edilmesi ve 200 yaralı Filistinlinin tedavilerine Türkiye’de devam ettirilmesi için AFAD, Gazze’ye bir insani yardım hava koridoru açmış ve yardımlar ile transferlerin devamlılığını sağlamak için bir insani hava köprüsü kurmuştu.

Bugüne kadar, Gazze’den 102 yaralı ve 90 refakatçisi, AFAD koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, TİKA ve Türk Kızılayı’nın gayretleriyle sürdürülen operasyonlar sayesinde Türkiye’ye getirildi.

Tedavisi Tamamlanan 7 Filistinli Ülkelerine Döndü

Genelkurmay Başkanlığı’na ait C-130 tipi özel donanımlı bir uçak, Gazze’deki saldırılarda yaralanan Filistinlileri İsrail’den transfer etmek üzere sabah saatlerinde ülkemizden havalandı. Daha önce tedavi amacıyla ülkemize getirilen ve tedavileri tamamlanan 7 Filistinli ve refakatçileri de aynı uçakla ülkelerine geri döndü.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Basın Müşavirliği

İlgili Haberler