İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Yaralı 21 Filistinli Gazze'den Türkiye'ye Getirilidi 18 Eylül 2014

BASIN DUYURUSU

18 Eylül 2014 Perşembe, İzmir

YARALI 21 FİLİSTİNLİ GAZZE’DEN TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Gazze’ye yönelik saldırılarda patlayıcılarla yaralanan 5’i çocuk 21 Filistinli, 20 refakatçisi ile birlikte tedavileri için Başbakanlık AFAD koordinasyonunda Türkiye’ye getirildi. AFAD’ın Türkiye ile Gazze arasında insani yardım amacıyla oluşturduğu hava koridorundan yaralıları getirmek üzere havalanan C -130 tipi uçak, saat 22.20'de İzmir'e iniş yaptı.

Gazze halkının maruz bırakıldığı saldırılarda yaralanan 21 Filistinli ve 20 refakatçisi, tahliye ve transfer operasyonlarıyla AFAD koordinasyonunda Türkiye’ye getirildi. Tedavileri ülkemizde tamamlanan 31 Filistinliyi de evine ulaştıran uçak bugün sabah saatlerinde Türkiye'den kalkarak saat 11.00 sularında Tel Aviv’in Ben Gurion Havalimanı’na iniş yaptı. C-130 tipi uçak, tahliye operasyonuyla Gazze’deki Erez sınır kapısından geçirilen 25 yaralı ve refakatçisini Ben Gurion'dan alarak saat 22.20'de İzmir’e ulaştırdı. AFAD, tedavilerine İzmir’deki hastanelerde devam edilecek olan Filistinlilerin sayısının yaralıların getirildiği ülkede karşılaşılan zorluklar nedeniyle değişiklik gösterebileceğini öngörmüştü. 6'sı çocuk 25 Filistinlinin 24 refakatçisi ile birlikte Türkiye'ye getirilmesi planlanmış olmasına rağmen güçlüklerden dolayı 5'i çocuk 21 Filistinli, 20 refakatçisi ile birlikte ülkemize ulaştırıldı.

Gazze’ye yardım edilmesi ve 200 yaralı Filistinlinin tedavilerine Türkiye’de devam ettirilmesi için daha önce AFAD, Gazze’ye bir insani yardım hava koridoru açmış ve yardımlar ile transferlerin devamlılığını sağlamak için bir insani hava köprüsü kurmuştu. Şu ana kadar Gazze’den 102 yaralı ve 90 refakatçisi AFAD koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, TİKA ve Türk Kızılayı’nın gayretleriyle sürdürülen insani operasyonla Türkiye’ye getirildi. Tahliye ve transfer operasyonu tamamlanan 21 yaralı ile 20 refakatçisi; İzmir’deki Tepecik, Bozyaka ve Yeşilyurt Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Alsancak Devlet Hastanesi’nde yapılacak tedavilerinin ardından Filistin’e dönecekler.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

BASIN MÜŞAVİRLİĞİ

Daha fazla bilgi için:

Caner Olcay AŞIK AFAD Uzman Yrd.

Tel: +90 312 258 23 23/1348 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr | canerolcay.asik@afad.gov.tr

İlgili Haberler