İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkmenler İçin Bir İnsani Yardım Filosu Daha Yola Çıkıyor 16 Eylül 2014

BASIN DUYURUSU

16 Eylül 2014 Salı, Erzurum

TÜRKMENLER İÇİN BİR İNSANİ YARDIM FİLOSU DAHA YOLA ÇIKIYOR

Irak’ta karışıklıkların ortaya çıkmasından 48 saat sonra bölgeye yardım gönderen AFAD, 6 TIR’dan oluşan insani yardım filosunu daha 16 Eylül'de Erzurum’dan Irak’a uğurluyor. Bugüne kadar Irak’a AFAD koordinasyonunda 244 TIR’lık insani yardım ulaştırıldı.

Irak’ta yaşanan karışıklık nedeniyle yerlerinden edilen Türkmenler için 11 Haziran’dan bu yana bölgeye AFAD koordinasyonunda insani yardım gönderiliyor. Yaşanan insani krizde yerinden edilmiş insanların ihtiyaçlarını karşılamak için bugüne kadar bölgeye AFAD koordinasyonunda gönderilen 244 TIR’lık insani yardıma ek olarak 6 TIR’dan oluşan insani yardım filosu 16 Eylül'de Erzurum’dan Irak’a uğurlanıyor. Böylece AFAD koordinasyonuyla Türkiye’den Irak’a gönderilen yardım TIR’ı sayısı 250’ye ulaşacak.

AFAD, 25 Bin İnsana Gıda, 27 Bin İnsana Kıyafet Ulaştırıyor

AFAD tarafından yola çıkarılacak 6 TIR’lık insani yardım filosu 2400 gıda kolisi, 2400 paket un, 2400 hijyen kolisi, 27 Bin 500 giyim eşyasını Irak’ta yerinden edilmiş Türkmenlere ulaştıracak. Yaklaşık 25 bin kişinin beslenme ihtiyacını karşılayacak gıda kolileri; temel besin maddeleri, kuru gıda ve kahvaltılık yiyeceklerden oluşuyor. En az 12 bin 500 insanın temizlik ihtiyaçlarını karşılayacak olan hijyen kolileri ise kişisel temizlik malzemelerinden meydana geliyor. Türkmenlerin giyim ihtiyaçları için ise ayakkabıdan pardösüye, eldivenden kazağa 27 bin 500 parça kıyafet Irak’a gönderiliyor.

Erzurum Halkı, Yardım Gücünü AFAD Erzurum İl Müdürlüğü Koordinasyonuyla Birleştirdi

Erzurum halkı Türkmen soydaşlarına destek olmak için yardım gücünü AFAD Erzurum İl Müdürlüğü altında birleştirdi. Büyükşehir Belediyesi, Aziziye, Palandöken ve Yakutiye Belediyeleri ile sivil toplum kuruluşları ve ticari işletmelerin yardımları, AFAD Erzurum İl Müdürlüğü’nün koordinasyonunda bir araya geldi. 6 TIR’lık insani yardım filosu, katkıda bulunanların katılımı ile AFAD Erzurum Lojistik Deposu’ndan Irak’a doğru yola çıkıyor.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

BASIN MÜŞAVİRLİĞİ

Daha fazla bilgi için:

Caner Olcay AŞIK AFAD Uzman Yrd.

Tel: +90 312 258 23 23/1348 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr | canerolcay.asik@afad.gov.tr

İlgili Haberler