İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Afyon'da Dağda ve Açık Arazide Arama Kurtarma Tatbikatı 03 Eylül 2014

BASIN DUYURUSU

3 Eylül 2014 Çarşamba, Ankara

AFYON'DA DAĞDA ve AÇIK ARAZİDE ARAMA KURTARMA TATBİKATI

Türkiye’de ilk defa Dağda ve Açık Arazide Arama Kurtarma tatbikatı, 11 AFAD Arama Kurtarma Birliği, 16 İl AFAD ekibi, 3 resmi ve 6 gönüllü arama kurtarma ekibi olmak üzere yaklaşık 500 personelin katılımıyla AFAD Afyon’un ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kurumsal Gelişim Programları (KUGEP-2014) kapsamında, Afyon İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birliği koordinesinde Sandıklı İlçesi Akdağ (Kanyon bölgesi) Tabiat Parkı’nda bugün ekiplerin kamp alanında toplanmasıyla başlayan ve 3 gün sürecek olan Dağda ve Açık Arazide Arama Kurtarma Tatbikatına Ankara, Adana, Bursa, Samsun, Sakarya, İzmir, Diyarbakır, Van, Erzurum, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Arama Kurtarma Birlikleri, Antalya, Burdur, Eskişehir, Isparta, Konya, Kütahya, Uşak, Aksaray, Çankırı, Çorum, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Yozgat İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri Ekipleri, kamu kurum ve kuruluşlarımız ile STK’lar da katılacak.

Arama kurtarma ekiplerinin deneyimlerinin geliştirilmesini amaçlayan tatbikat ile dağda ve açık arazide kaybolanların aranması, kurtarılması senaryosu gerçekleştirilerek bilgi ve tecrübelerin diğer ekiplerle paylaşımı sağlanacak, eksiklik ve ihtiyaçlar tespit edilecek. Böylece ekiplerin olası afetlere hızlı müdahalesi, afet yönetimi kabiliyetleri, deneyimi, bilgi ve becerisi arttırılmış olacak.

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” olarak afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

BASIN MÜŞAVİRLİĞİ

B.Dy.03.09.2014/01

Daha fazla bilgi için:
Tel: +90 312 258 23 23 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr | basin.halklailiskiler@afad.gov.tr

İlgili Haberler