İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Afet Risklerinin Azaltılması 8. Asya Bakanlar Konferansı Bu Yıl Ulanbator’da 05 Temmuz 2018

BM Afet Risklerinin Azaltılması 8. Asya Bakanlar Konferansı, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun da katılımları ile Moğolistan’ın Ulanbator kentinde devam ediyor.

Konferans, 50 asya ülkesinin 2015 yılında Dünya Afet Risklerinin Azaltılması konferasının sonucu olarak BM üyesi 187 ülke tarafından kabul edilen Sendai Afet Risk Azaltımı Çerçeve Belgesi'nin ulusal ve bölgesel seviyede hayata geçirilmesinde ülkelerin geldiği noktayı ele almayı amaçlıyor.

Katılımcı ülkeler, konferansta afet risk azaltımı alanında iyi uygulama örneklerini diğer katılımcılar ile paylaşabiliyor. Aynı zamanda konferansın "resmi beyan" oturumlarında ülke heyet liderleri ülkelerinin yürütmekte olduğu diğer çalışmalara da değinme fırsatı buluyor.

Konferansta konuşan AFAD Başkanı Dr. Güllüoğlu, AFAD’ın risk yönetimine ağırlık verdiğini hatırlatarak AFAD’ın önceliği her türden afet ve acil durumla ilgili risk azaltma faaliyetlerini artırmak ve tehlikeleri asgari seviyeye indirgemektir. Bu bağlamda da Türkiye Afet Risk Azaltma Planı'nı hazırlıyoruz." dedi.

 Arakan’a insani yardım operasyonu

AFAD’ın dünyanın çeşitli bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzattığını belirten Dr. Güllüoğlu, Türkiye’nin AFAD koordinasyonunda Arakan’a yaptığı insani yardımları özetledi: “Myanmar ordusunun 2017 yılının Ağustos ayında Arakan Müslümanlarına yönelik başlattığı katliamların ardından bölgeye büyük bir insani yardım operasyonu başlattık. 2012 yılından bu yana Arakan için 23 buçuk milyon lira harcadık. 815 adet bambu evin yapımını tamamladık, bu sayının toplamda bin 65 olmasını hedefliyoruz. Sağlık Bakanlığımız  ayrıca bölgede bir sahra hastanesi kurdu. Sahra hastanesinde bugüne kadar 60 binden fazla hastaya sağlık hizmeti verildi.”

 “İnsani yardım, pazarlanacak bir durum değil”

İnsani yardımların yetersizliğine dikkat çeken Güllüoğlu, dünyada kozmetik sektörüne 1 yılda harcanan paranın yaklaşık 200 milyar dolarken insani yardıma harcanan paranın sadece 20-30 milyar dolar civarında kaldığını kaydetti ve şöyle devam etti: “İnsani yardım bizim etiketimiz, pazarlayacağımız bir durum değil aynı zamanda değerdir.”

 Afetlerde işbirliği

AFAD’ın afetlerle mücadele-afetlere müdahale konularındaki çalışmalarına da değinen Güllüoğlu, “Türkiye’de afetlerle alakalı olarak birçok kurum-kuruluş ortak çalışmalar yapmaktadır. AFAD olarak biz de Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) bileşeni kurum, kuruluşlarla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Örneğin geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kalıcı afet konutları konulu bir protokol yaptık. Uluslararası çapta ise 2015 yılında kabul edilen Sendai Afet Risklerinin Azaltılması Çerçevesi’nden doğan yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. 2017 yılında Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu’na (EFDRR) İstanbul’da ev sahipliği yaptık.” dedi.

 

İlgili Haberler