İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkmenler İçin Kamp Kuruluyor 07 Ağustos 2014

BASIN DUYURUSU
07 Ağustos 2014 Çarşamba, Erbil - IRAK

TÜRKMENLER İÇİN KAMP KURULUYOR

Başbakanlık AFAD, Türkiye’nin Irak’taki Türkmenler için Dohuk yakınlarında kuracağı 20 bin kişilik kampın kurulum çalışmalarına başladı.

Bir hafta içinde tamamlanması planlanan kamp, bölgedeki çatışmalar sebebiyle evlerinden kaçmak zorunda kalan 20 bin Türkmen’e ev sahipliği yapacak. Kampın yönetimi, altyapı ve üstyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra Türkmenlere teslim edilecek.

AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih ÖZER başkanlığında bir heyet geçtiğimiz hafta, Türkmen sığınmacıların insani durumunu yerinde görmek ve Türkiye'nin kuracağı kamp için çalışmalarda bulunmak üzere Irak’ın Erbil kentine gelmişti.

AFAD, Kızılay ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) yetkililerinden oluşan heyet, Erbil’deki Hazer Çadır Kampı’nı ziyaret etti. Sığınmacı ailelerle görüşen heyet, kamptaki sorunlar ve ihtiyaçlar hakkında ön incelemede bulundu. Yardımların dağıtımına katılan AFAD heyeti, daha sonra Türkiye'nin, Duhok'ta kurulacak 20 bin kişilik kamp için Fişabur’da yer tespiti yaptı.

AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih ÖZER, "Tespit ettiğimiz alanı yetkililere bildirdik. Ankara’dan gelecek karara göre bugün yarın kazmayı vuracağız. Evlerinden olan insanlar için şartları daha iyi olan bir kamp yapıp teslim edeceğiz" dedi. ÖZER, kampı çok hızlı bir şekilde kampı tamamlayarak, okul, cami ve inşaatlarda kalan Türkmenleri daha derli toplu bir yaşam alanına kavuşturmak isteklerini ifade etti.

AFAD Koordinasyonunda Irak’a 103 TIR İnsani Yardım Gönderildi

Türkiye, Irak’ta iç karışıklıkların başladığı ilk günden beri Irak’ta Türkmenlerin yanında oldu ve bugüne dek Başbakanlık AFAD koordinasyonunda Kuzey Irak’a ve Türkmenlere toplamda 103 TIR insani yardım malzemesi gönderdi.

AFAD ve AFAD koordinasyonunda, diğer kamu kurum-kuruluş ve STK’larımız tarafından temin edilen 103 tır ile toplamda;

• 33 bin 800 gıda kolisi,

• 35 ton bulgur, 20 ton makarna ve 23 ton kuru gıda, 22 ton süt, 634 bin paket bisküvi, kek ve çikolata,

• 147 ton içme suyu,

• 14 bin battaniye, 12 bin 500 kişilik çadır,

• 486 bin kutu ilaç ve tıbbi malzeme,

• 20 ton hijyen malzemesi,

• 2 bin 888 adet yatak,

• 2 bin mutfak seti ve 2 bin 100 adet ev eşyası,

• 47 bin giysi ve ayakkabı ve 1100 giysi kolisi,

• 6 bin koli çocuk bezi ve 8000 paket hijyenik malzeme,

• 10 adet tekerlekli sandalye,

insani yardım malzemesi Irak’taki Türkmenlere ve ihtiyaç sahiplerine gönderildi.

Habur’da İnsani Yardım Dağıtım Merkezi

Başbakanlık AFAD, Irak’ta yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle yerlerinden edilmiş insanlara yönelik insani yardım faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla, 7 Temmuz’da Şırnak’ın Silopi ilçesinde Sıfır Noktasında İnsani Yardım Dağıtım Merkezi kurdu.

Irak'taki insani krizin mağdurlarına yapılacak yardım faaliyetleri, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda sınırın sıfır noktasındaki İnsani Yardım Dağıtım Merkezi’nde kurulan 4 lojistik çadır ve 1 Mobil Koordinasyon Merkezi aracılığıyla koordine ediliyor.

Bu çerçevede, ülkemizdeki hayırsever şahıslar ve sivil toplum kuruluşlarınca temin edilen kullanılmamış kıyafet, battaniye, gıda, temizlik, hijyen malzemeleri ve diğer tüm insani yardım malzemeleri Habur’daki koordinasyon merkezinde toplanıyor ve Başbakanlık AFAD koordinasyonunda Irak’ın iç bölgelerinde yardıma muhtaç insanlara ulaştırılıyor.

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” olarak afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Daha fazla bilgi için:
Kurumsal İletişim Çalışma Grubu
Tel: +90 312 258 23 23 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr | basin.halklailiskiler@afad.gov.tr

İlgili Haberler