İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye AFAD ile Afrika'ya Umut Olmaya Devam Ediyor 24 Temmuz 2014

BASIN DUYURUSU

24 Temmuz 2014, Perşembe, Ankara

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşanan insani kriz nedeniyle Başbakanlık AFAD bölgeye yardım elini uzatmaya devam ediyor. “İnsani Yardım Platformu Orta Afrika Cumhuriyeti İnsani Yardım Kampanyası” çerçevesinde İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları (İDSB) tarafından temin edilen yaklaşık 25 tonluk insani yardım malzemesi AFAD koordinasyonunda Kamerun’un başkenti Yaoundé’ye gönderiliyor.

Mart ayından bu yana Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşanan iç karışıklıklar sebebiyle özellikle Müslümanlar açlık, sefalet ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Saldırılar sebebiyle Kamerun, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti başta olmak üzere civar ülkelere sığınan Müslümanlara yardım eli uzatmak amacıyla başlatılan “ İnsani Yardım Platformu Orta Afrika Cumhuriyeti İnsani Yardım Kampanyası” çerçevesinde İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) tarafından temin edilen ve içinde battaniye, beşik örtüsü, genel maksat çadırı, kıyafet ve su arıtma kesecikleri bulunan yaklaşık 25 tonluk insani yardım malzemesi AFAD koordinasyonunda Türk Hava Yolları’na (THY) ait kargo uçağı ile 24 Temmuz Perşembe (bugün) saat 17:40’ta Kamerun’un başkenti Yaoundé’ye sevk edilecektir.

“İnsani Yardım Platformu Orta Afrika Cumhuriyeti İnsani Yardım Kampanyası” çerçevesinde Çad’a ilaç, gıda, battaniye, giyim eşyası vb. malzemelerden oluşan yaklaşık 55 tonluk insani yardım malzemesi de Başbakanlık AFAD’dan iki uzman personel ile birlikte 11 Haziran’da ulaştırılmıştı.

Bölgede yürütülen insani yardım çalışmaları Başbakanlık AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” olarak afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.


T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

İlgili Haberler