İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Başbakanlık AFAD'ın Irak'a Yaptığı Yardımlar Aralıksız Devam Ediyor 23 Temmuz 2014

BASIN DUYURUSU

23 Temmuz 2014 Çarşamba, Ankara

BAŞBAKANLIK AFAD’IN IRAK’A YAPTIĞI YARDIMLAR, ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Başbakanlık AFAD, Irak’taki iç karışıklıkların sebep olduğu insani krizin mağdurlarına yapılan yardımların süratle ulaşmasını sağlamak ve bölgede ihtiyaç duyulan koordinasyonu yürütmek için olayların ilk gününden itibaren faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.

Başbakanlık AFAD, 12 Haziran’dan bu yana süren insani yardım faaliyetleri kapsamında, bugüne kadar toplamda, 41.000 kişilik gıda kolisi, 12.500 kişilik çadır, 10.000 battaniye, 441.539 kutu ilaç, 2000 mutfak seti ve yaklaşık 2000 yataklık insani yardım malzemesini Irak’ta yerinden edilmiş, yardıma muhtaç insanlara ulaştırdı.

Başbakanlık AFAD koordinasyonunda,diğerkamu kurum ve kuruluşlarımız ile STK’larımızın Irak’a yaptığı insani yardımlar da ilk günden beri elbirliği içinde sürüyor.

Türk Kızılayı, bölgeye 17 çok amaçlı çadır, 3.000 adet battaniye, 748 adet yatak, 59.232 adet 1,5 litrelik su, 232.262 adet bisküvi, 282.240 adet kek, 120.000 adet çikolata, 2.106 adet muhtelif ev malzemesi, 192 adet muhtelif giyim, 327 adet ayakkabı, 8.000 paket hijyen malzemesi ve 21.600 paket süt sevk etti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yerelden temin edilen 3.000 ailelik gıda ve hijyen malzemesini, bölgedeki AFAD ekibi ile birlikte Tillkeyf ve çevresinde ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Sağlık Bakanlığı da Irak’taki iç karışıklıklardan etkilenen insanların sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için 441.539 kutu ilaç gönderdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Sanayi Odası, 1.200 koli gıda paketi, Adana Büyükşehir Belediyesi, 44.800 kutu ilaç ve tıbbi malzeme ile 10 adet tekerlekli sandalye, Ülkü Ocakları Genel Merkezi ise 5.500 gıda kolisi, 1.100 giysi kolisi, 275 battaniye ve 10 ton bulgur insani yardım malzemesi sağladı.

Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, kamu kurum ve kuruluşlarımız ile STK’larımız, bugüne kadar toplamda 71 tır insani yardım malzemesiniIrak’taki ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak zor durumda bulunan insanlara umut oldu.

Sahada İhtiyaç Analizi Yapıldı

Irak’ta meydana gelen iç karışıklıkların ardından 4 kişilik AFAD ekibi, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’ndan aldığı brifing sonrası yerinden edilen insanların kaldıkları alanlara bizzat giderek yardımları organize etti ve yerinde ihtiyaç analizi yaptı.

Bölgedeki kamu yöneticileri ve temsilcilerle görüşen AFAD ekibi, evlerini terk etmek zorunda kalan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için Kızılayve TİKA ekipleriyle birlikte yerinde çalışarak insani yardım dağıtım organizasyonlarını gerçekleştirdi.

Habur’da İnsani Yardım Dağıtım Merkezi Kuruldu

Başbakanlık AFAD, Irak’ta yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle yerlerinden edilmiş insanlara yönelik insani yardım faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla Habur’da İnsani Yardım Dağıtım Merkezi kurdu.

Irak'taki insani krizin mağdurlarına yapılacak yardım faaliyetleri, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda sınırın sıfır noktasındaki İnsani Yardım Dağıtım Merkezi’nde kurulan 4 lojistik çadır ve 1 Mobil Koordinasyon Merkezi aracılığıyla koordine ediliyor.

Bu çerçevede, ülkemizdeki hayırsever şahıslar ve sivil toplum kuruluşlarınca temin edilen kullanılmamış kıyafet, battaniye, gıda, temizlik, hijyen malzemeleri ve diğer tüm insani yardım malzemeleri Habur’daki koordinasyon merkezinde toplanıyor ve Başbakanlık AFAD koordinasyonunda Irak’ın iç bölgelerinde yardıma muhtaç insanlara ulaştırılıyor.

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” olarak afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Daha fazla bilgi için:
Kurumsal İletişim Çalışma Grubu
Tel: +90 312 258 23 23/1359 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr | adem.agaccioglu@afad.gov.tr

İlgili Haberler