İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Gönüllülük Sistemi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı 20 Temmuz 2018

Afet ve acil durum hallerinde toplumun risk azaltma, müdahale ve iyileştirme çalışmalarına etkin olarak katılmasını öngören “AFAD Gönüllülüğü” sisteminin bilgilendirme toplantısı Başkanlık Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya, 81 İlin AFAD müdürlükleri tarafından görevlendirilen gönüllülük koordinatörleri katıldı.

Dr. Güllüoğlu konuşmasında afet gönüllülüğünün önemine değinerek, “Afetin üç temel parçası var, risk azaltma, müdahale ve iyileştirme. Türkiye’nin nüfusuna göre oranlarsak devlet kurumları afetler konusunda tek başlarına yeterli olacak kapasitede değil. O yüzden toplumun konuyla ilgili genel şuurunu ve kültürünü arttırmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Afetler ve insani yardım konularında gönüllülüğün dünya çapında yaygın olduğunu ifade eden Dr. Güllüoğlu, “O yüzden devlette demeyeyim ama mevzuatta ilk kez, gönüllülük ve bağışçı ilişkileri dairemiz kuruldu. Dairenin tekamül edip 2019’dan itibaren faaliyete geçmesi için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda gönüllülerin afet öncesi, afet sırası ve afet sonrasında yapacakları faaliyetlerin planlamasına dair birçok konu başlığımız olacak.” ifadelerini kullandı.

Gönüllülük sisteminde iletişimin önemine de değinen AFAD Başkanı Dr. Güllüoğlu, “Farklı bir yaklaşım sergilememiz gerekiyor. Gönüllülük konusunda iletişim becerileri yüksek kişileri çalıştırmamız lazım. Gönüllü güzel bir kitledir, bencilleşen, materyalizmin alıp yürüdüğü bir dünyada sizden para istemeden bir şeyler yapmak üzere gelen insanlar olacak. Uzun ince bir yola girdik, bunun devlete ve millete hayırlı olacağını düşünüyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dr. Güllüoğlu’nun konuşmasının ardından AFAD Gönüllülük Çalışma Grubu personeli Gökhan Özkan, Volkan Bingöl ve Fatma Kaplan, “Gönüllülük ve gönüllü yönetimi, gönüllülükte iletişim, AFAD gönüllülük sistemi, gönüllü faaliyetleri yönetimi” başlıkları hakkında; AFAD Hukuk Müşavirliği’nden Serdar Öcelan ise AFAD Gönüllülük Sistemi Mevzuatıyla ilgili sunumlar yaptılar.

İlgili Haberler