İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY'ın New York Temasları 27 Şubat 2014

Basın Duyurusu
(27 Şubat 2014, Ankara)
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Dr. Fuat OKTAY ve beraberindeki heyet HOPEFOR Girişimi ve 2016 Dünya İnsani İşler Zirvesi çerçevesinde 27 Şubat – 01 Mart tarihlerinde ABD’nin New York kentinde uluslararası temaslarda bulunacak.
Afet yönetimi ve insani yardım faaliyetleri alanında Türkiye’nin küresel gücü olan AFAD bu kapsamda uluslararası kurum ve kuruluşlarla olan ilişkilerine ve ortak yürüttüğü çalışmalara büyük önem veriyor. Bunun bir göstergesi olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban- Ki MOON’un da açıkladığı üzere Türkiye AFAD önderliğinde dünyada ilk kez düzenlenecek 2016 Dünya İnsani İşler Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Hatırlanacağı gibi ülkemiz, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Katar Devleti ve Dominik Cumhuriyeti ile birlikte 2011 yılında HOPEFOR Girişimi’ni hayata geçirmiş ve konuyla ilgili olarak öncü rol üstlenmişti.
Söz konusu New York ziyareti kapsamında 2016 Dünya İnsani İşler Zirvesi’ne ilişkin ön değerlendirmeler yapılacak ve HOPEFOR’un Geleceği 1. Çalışma Grubu Toplantısı’na katılım sağlanacak. Bunlara ek olarak AFAD ile UNICEF arasında Myanmar’da yaşayan Arakanlı Müslümanların yaşadığı önemli sıkıntıları gidermek amacıyla Başkanlığımızca başlatılan kampanyada toplanan tutarlardan bir bölümünün yardım faaliyetleri için kullanılmasına yönelik “İnsani Yardım Antlaşması” imzalanacaktır.
AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY başkanlığındaki heyet New York temasları çerçevesinde BM Türkiye Daimi Temsilcisi Yaşar Halit ÇEVİK, BM Acil Durum Koordinatör Yardımcısı Kyung-wha KANG, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi üst düzey yetkilileri, HOPEFOR Girişimi üye ülkelerinin Bakan Yardımcıları ve Dışişleri yetkilileri ve 2016 Dünya İnsani İşler Zirvesi temsilcileri ile bir dizi görüşmelerde bulunacak.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
*AFAD; afet ve acil durumlara ilişkin “Afet Yönetiminin Çatı Kurumu” anlayışıyla afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmekle yetkili kamu kurumudur.
*HOPEFOR; Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda afetlere müdahalede afetlerin olumsuz etkilerinin askeri unsurların da kullanılarak etkin bir şekilde ortadan kaldırılması için “Küresel Hızlı Müdahale Kabiliyeti” oluşturulmasını önerisi sonrası Türkiye Cumhuriyeti, Katar Devleti, Dominik Cumhuriyeti ve BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nce afete müdahalede uluslararası ve ulusal düzeyde sivil ve askeri unsurların etkin kullanımda sivil-asker işbirliğinin koordinasyonunu güçlendirmek üzere 2011 yılında başlatılan girişimdir.
* Dünya İnsani İşler Zirvesi; ilki 2016 yılında Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek, insani yardımların ve acil müdahalenin nasıl gerçekleştirileceğinin ve muhtaçlara ulaşılması için yapılacak çalışmaların değerlendirileceği üst düzey organizasyondur.
Yönetim Hizmetleri Daire Başkanlığı
Kurumsal İletişim Çalışma Grubu
İlgili Haberler