İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

17 Ağustos’ta İstanbul'dayız: Temamız, “Depreme Hazırlık” 16 Ağustos 2018

AFAD’ın bu yıl 17 Ağustos anma etkinlikleri için belirlediği tema; “Hazırlıklı Olmak... Bu kapsamda İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda 17 Ağustos 1999 Depremi'ni Anma Etkinlikleri gerçekleştirilecek. 19 yıl önceki depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız anılacak ve o günden bu güne alınan dersler paylaşılacak.

AFAD, Türk Kızılayı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve DASK, 17 Ağustos 1999 Depremi’nin 19. yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında İstanbul’da bir organizasyon düzenliyor. 16 Ağustos günü saat 20.00’da İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda başlayacak anma etkinliği, 19 yıl önce depremin yaşandığı saat olan 03.02’ye kadar devam edecek.

Etkinlik alanında, 19 yıl boyunca felaketlere hazırlık için nelerin yapıldığının anlatıldığı 'Afet Yönetiminde Kilometre Taşları Sergisi' yer alacak. Ayrıca depremler özelinde afetler için yapılan risk azaltma, bilinçlendirme, eğitim çalışmalarıyla alakalı bilgiler verilecek. Vatandaşlar, Mobil Simülasyon Merkezinde deprem başta olmak üzere farklı afetleri gerçeğe yakın biçimde deneyimleyebilecek. Çocuklar, tırmanma parkurunda eğlenceli ve macera dolu zamanlar yaşayabilecek. Alandaki vatandaşlar, Kızılay'ın ikramlarından tadabilecek, isteyenler kan bağışında bulunabilecek. Arama kurtarma köpeklerinim parkur gösterileri de vatandaşlarımızla buluşacak. Kur'an-ı Kerim tilavetinin de yapılacağı program saat 03.02’de depremde kaybedilenler için sayı duruşu ve dua ile sona erecek.

17 Ağustos 1999 günü saat 03.02’de merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan ve “Asrın Felaketi” olarak tanımlanan 17 Ağustos 1999 Depremi meydana gelmiş, 45 saniye süren 7,6 büyüklüğündeki depremde on binlerce kişi can vermişti

 

İlgili Haberler